ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gelecekte kesinlikle daha fazla düzenleneceğini ifade etti.

Bitcoin ve kripto paralardaki büyük yatırımcı ve artış gözleri bu endüstriye çevirmiş durumda. SEC eski başkanı Jay Clayton, CNBC’den Squawk Box’a verdiği röportajda “Düzenlemenin bu alana hem doğrudan hem de dolaylı olarak gelmesini bekliyorum, Dijital varlıklar, yerel ve uluslararası anlamda bir düzenlemeye uğrayacaktır. Bir vatandaş olarak söylüyorum, bankalarda veya menkul kıymet hesaplarında, vergilendirmede hem doğrudan hem de dolaylı olarak gelmesini bekliyorum.” dedi.

Ripple’a dava açan SEC’nin başındaydı

Clayton’ın yorumları, XRP belirtecinin arkasındaki şirket olan SEC ve Ripple Labs arasında devam eden yasal savaşın tam da ortasında geldi. SEC, geçtiğimiz Aralık ayında (Clayton istifa etmeden hemen önce) 1.3 milyar dolarlık dava açtı ve Ripple’ın (yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın yanı sıra) 2013’ten beri XRP’yi yasadışı satarak yüz milyonlarca dolar kazanmakla suçlamıştı.

SEC’in ana şikayeti, XRP tokenlerinin bazı menkul kıymet özelliklerine sahip olduğu, ancak bu şekilde kaydedilmediği yönündedir. Aynı zamanda, Clayton’ın görev süresi boyunca SEC, ne Bitcoin ne de Ethereum’un menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğini kamuoyuna açıklamış ve bu duruş daha sonra Ripple için ana savunma hatlarından biri haline gelmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!