Coin Metrics ve FactSet isimli platfromlardan edindiğimiz bilgilere göre, Bitcoin ve S&P 500 Endeksi arasındaki korelasyon geçtiğimiz hafta, 30 gün içerisindeki en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin’in oluşturulduğu ilk günden beri, Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon kimi zaman negatif olurken kimi zaman da pozitif olabiliyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde bir ilk gerçekleşerek S&P 500 ve Bitcoin arasındaki korelasyonu aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere zirveye ulaşma eğilimine girdi.

Koronavirüs hisse senetlerinin canına okuyor

ABD ve Avrupa merkezli hisse senetleri, Mart ayı boyunca yatırımcıların koronavirüs korkusu sebebiyle adeta dayak yedi. Geçtiğimiz 30 gün boyunca, S&P 500 zirve noktasından %30 civarında düşüş yaşadı. Bu hafta yine aynı şekilde Bitcoin yatırımcıları da benzer bir reaksiyon göstererek ellerindeki kripto paraları satmak için harekete geçti. FactSet’den edindiğimiz bilgilere göre, Bitcoin bu haftayı %20 artışla kapatırken, S&P 500 Endeksi %7,5 düşüş yaşadı. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.