Kripto para borsasında işlem gören en değerli dijital para birimi Bitcoin, bazı ülkelerde yasal olsa da bazı ülkeler için hala yasal değil. BTC yatırımlarına olan ilginin artmasıyla doğru orantılı olarak Bitcoin’i yasal kabul eden ülkeler artış gösterdiği için Bitcoin’in işlem hacmi de genişlemiştir. Öte yandan Bitcoin kullanılmaması için yasa çıkaran ülkeler bile var. Peki Bitcoin yasal mı? Bitcoin hangi ülkelerde yasal? Bu soruların cevabını içeriğimizde vermeye çalıştık.

Bitcoin’in Yasal Olduğu Ülkeler

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında yaratılan Bitcoin, günümüzde bazı ülkelerde yasal bazı ülkelerde de yasa dışı olarak kabul ediliyor. Bitcoin’in yasal olduğu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • ABD

Bitcoin’i yasal olarak gören ülkelerden biri olan ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bitcoin’i para birimi olarak kabul etti.

  • Avrupa Birliği

Avrupa Birliği ülkeleri, şu ana kadar Bitcoin hakkında özel bir düzenleme yayınlamadı. 

  • Kanada

Kanada’da Bitcoin üzerinden yapılan tüm işlemler yasal olarak kabul edilse de Bitcoin’in kara para aklama yöntemi olarak kullanılmaması adına alınan birtakım önlemler var. Kanada’daki Bitcoin borsaları, tüm kayıtlarının yanı sıra şüpheli olabilecek transferlerini de devlet makamlarına bildirme yükümlülüğü taşımaktadır. 

  • Avustralya

Avustralya’da Bitcoin herhangi bir kısıtlamaya tabi değil. Bu durum Bitcoin’in Avustralya’da yasal olduğunu gösteriyor. 

Bitcoin Türkiye’de Yasal Mı?

Türkiye’de şu an için Bitcoin ile ilgili yasal bir düzenleme olmadığından dolayı hukuki olarak Bitcoin bir para birimi olarak kabul edilmiyor. Bu durum Bitcoin’in yasal olarak herhangi bir gözetim altında bulunmadığını gösteriyor. Dolayısıyla Bitcoin ya da diğer kripto paralar üzerinden yapılan alım satım işlemleri suç kapsamı dışında. Ve ülkemizde kripto para alım satımı yapan birden fazla borsa mevcut.

İlginizi Çekebilir:  Bakkt, Bitcoin vadeli işlemlerin tarihini açıkladı

Bitcoin’in Yasa Dışı Olduğu Ülkeler

Özellikle Afrika kıtasındaki ülkeler, Bitcoin üzerine yasalar çıkarak BTC bulundurmayı suç kapsamlarına dâhil etmiştir. Bitcoin’in yasa dışı olduğu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Afganistan

Afganistan’da kripto para borsası yer almadığı için Bitcoin sahibi olmak yasa dışı olarak kabul ediliyor.

  • Nepal

13 Ağustos 2018 tarihinde Nepal Rastra bankası, Bitcoin dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerini yasa dışı ilan etti.

  • Pakistan

2018 yılının Nisan ayında Pakistan’ın merkez bankası tüm kripto para birimlerini yasakladıklarını duyurdu.

  • Bolivya

2014 yılında Bolivya hükümeti Bitcoin’in yasa dışı işlemlerde kullanılmasını önlemek amacıyla kripto para birimlerinin ticaretini yasakladı.

  • Cezayir

Cezayir, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini 2014 yılında yasa dışı ilan etti. 

Bitcoin Haritası

Aşağıda yer alan Bitcoin haritasını inceleyerek Bitcoin’in dünya genelindeki durumunu görebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.