Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen Blockchain Economy 2020 isimli etkinliğe Fundstrat’dan Tom Lee, damgasını vurdu. Etkinliğin ikinci gününde sahneye çıkan Lee, kripto meraklılarına yaklaşık 30 dakika boyunca konuşma yaptı. 

Bitcoin ile ilgili konuşmaya başlamadan önce Blockchain ve İnternet arasında yapılan meşhur karşılaştırmadan bahsederek konuşmasına başladı. Lee, önümüzdeki 20 yıl boyunca finans endüstrisinin bozulmasıyla birlikte kuşak ticaretinin de biteceğinden bahsederken, kripto paraların ve Blockchain’in bu yıllara damga vuracağından bahsetti. 

Lee, bu iki konunun gündemde kalmasını sağlarken, gelecekteki kazananları ve kaybedenleri seçmek için hala çok erken olduğunu söyledi.

Bununla birlikte 2020, Lee’ye göre Bitcoin’in yükseleceği bir yıl olacak.  Açılış konuşması sırasında tekrar tekrar kripto topluluğuna 2020’nin daha ilk iki ayında boğa piyasasının başlangıcının kanıtlanmış olduğu için çok iyimser olmaları gerektiğini söyledi ve ekledi; Bitcoin, 2019’un en iyi performans gösteren tek varlığıdır. Neredeyse son 25 yılın en iyisi olan S&P 500’ün geri dönüşünü yendi, dedi.

Boğa için 5 neden

ABD’deki borsa neredeyse tüm kuşak için en iyi yılını geçiriyordu, ancak Bitcoin’in bu dönüşüyle üç katına katladı. Üstelik 2019 Bitcoin tarihinin dördüncü en kötü yılı olduğunu da belirten Lee, Bitcoin’in 2020’de boğa piyasasına girişinin beş nedenini listeledi.

Listenin başına 2020 ABD seçimlerini koydu. ABD’de seçim sebebiyle kripto paralara karşı baskı çok daha düşük olacak. Geçtiğimiz yıl aslında Washington Bitcoin’in rallisini öldürmüştü. Bu yıl odak noktaları seçimler olacağı için kripto paralar rahat bir nefes alacak. 

İkincı sırada ise Bitcoin yarılanması mevcut. Lee’ye göre Bitcoin’in fiyatını etkileyen en önemli faktör yarılanma, Lee yarılanma için bunun önemli bir fiyat etkisi olacağını düşünüyoruz şeklinde yorum yaptı.  Ünlü analist, Bitcoin’in fiyatı şu anda yaklaşık 10 bin dolar ve eğer bu yarılanma diğer yarılanma dönemleri gibi Bitcoin’i etkileyecek ise, bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesini görebileceğimizi düşündüren iyi bir argüman.

İlginizi Çekebilir:  İtalyanlar dijital para birimlerine karşı korumacı!

Listedeki diğer sebep ise; ABD ve İran arasında yaşanan gerginlikler olarak yerini aldı. 2020’nin başlamasıyla, ABD ile İran arasında, yılın geri kalanını da etkileyecek şekilde Bitcoin fiyatına yansıyabilecek anlaşmazlıklar gerçekleşti.

Dördüncü maddede, Bitcoin’in 200 günlük hareketini inceleyen Lee, Ocak ayında Bitcoin’in 200 günlük hareket ortalamasının üstüne çıktığını belirtti. Eğer bir varlık 200 günlük ortalamasının üzerine çıkıyorsa boğa eğilimi var demektir ve elimizdeki rakamlar 2012 yılındakilere çok benziyor. 

Analist, bu yıl içerisinde Bitcoin’in 30,000 dolar seviyesini görme ihtimali olduğunu en kötü ihtimalle dokunup geri çekileceğini düşündüğünü belirtti. 

Son olarak listesine aldığı diğer sebep ise Coronavirus salgını oldu. Coronavirus gibi bir pandeminin Bitcoin ve diğer kripto varlıkları güvenli bir liman yaptığını belirtti. 

Bitcoin Dow Jones’ı yıkabilecek mi? 

Lee, kısa bir süre önce; 11 Şubat’da Bitcoin’in Dow Jones’dan önce 40.000 puana ulaşacağını düşündüğünü belirtmişti. Aynı zamanda  200 günlük hareketli ortalamanın, 2020’nin yaz aylarına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi için güçlü bir sebep olduğuna inanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.