Dün 11,381 dolara kadar çıkarak piyasa kapitalizasyonu 200 milyar doları aşan Bitcoin, sabah saatlerinde 12 bin doları aşarak yılın zirvesine çıktı ve 1.5 yıl sonra ilk kez bu fiyata ulaştı.

12,000 dolar seviyesini en son Aralık 2017’de aşan lider kripto para birimi Bitcoin, sabah saatlerinde 11 bin 700 destek noktasını geçmeyi başararak, 12 bin dolar seviyesine yükseldi ve yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 24 saatte yüzde 10 artan BTC, Haziran ayında yüzde 40, yıl başından beri yüzde 250 yükseliş trendinde.

225 milyar dolar civarında piyasa kapitalizasyonuna sahip olan en büyük kripto para, market hakimiyeti yüzde 62’lerde.

Bitcoin’in bu artışında Facebook‘un kripto parası Libra‘nın ve JP Morgan gibi kurumsal piyasa devlerinin aktif rol almasının büyük payı olduğu düşünülüyor. Birçok analiste göre BTC, FOMO‘yla birlikte 10 bin doları aştıktan sonra hızla yükselerek artmaya devam edecek.

12 bin 860 dolara kadar yükselen Bitcoin, haberin yazıldığı şu sıralarda Coinbase, Gemini, BitStamp, Bitfinex gibi borsalarda 12 bin 550 dolar seviyelerinde, Türk borsaları Paribu, BTC Turk’te ise 72 bin 500 TL’den işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.