Kısıtlı bir varlık olması sebebiyle bireysel ve kurumsal olarak büyük bir talep yaşayan Bitcoin, bu sene 69 bin dolar ile zirveyi gördü ve büyük bir benimsenme sürecine girdi. Bununla birlikte şimdiye kadarki Bitcoin’lerin yüzde 90’ı çıkarıldı.

Clark Moody Bitcoin Dashboard’dan alınan verilere göre, Çin tarafından yasaklanan Bitcoin madenciliğinin ardından hash oranı toparlanma sürecini geride bırakarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin için zincir üstü veriler dahil bütün teknik göstergeler olumlu iken 21 milyonluk arza sahip dünyanın en ender varlığı Bitcoin’de şimdiye kadar dolaşımdaki Bitcoin sayısı yüzde 90 seviyesini aştı. Şu anda toplamda 18 milyon 899 bin 529 BTC çıkarılmış durumda. Yüzde 10’luk bir dilimin 120 yıla yayılacağı düşünüldüğünde dünya üzerindeki son Bitcoin ise 2140 yılında çıkarılacak. Dünya çapında farkındalık ve kullanımda ilerledikçe, BTC’ye olan artan talebi körüklerken, ani ve güçlü bir arz şoku kaçınılmaz hale gelebilir.

Çifte harcama sorununu düzgün bir şekilde dağıtılmış ve güvenilir bir şekilde çözmeyi başaran tek varlık olan Bitcoin ağı, dünya çapında on binlerce düğüm tarafından yönetilen konsensüs protokolü (Proof of Work) aracılığıyla 21 milyon adetlik bir tedarik sınırı uyguluyor.

Dolaşımdaki arzın neredeyse yüzde 80’i soğuk cüzdanda HODL

Kripto veri platformu Glassnode tarafından Aralık 2020’de yayınlanan bir rapor, Bitcoin arzının likiditesini ölçmeye ve biraz ışık tutmaya çalışmıştı. Dünya üzerindeki “Bitcoin varlıklarını” analiz eden raporda bunları üç likidite kategorisine ayırdı: oldukça likit, likit ve likit olmayan. Raporda, “Metodolojimiz şu anda 14,5 milyon BTC’nin (dolaşan Bitcoin arzının %78’i) likit olmayan varlıklar tarafından tutulduğunu gösteriyor” ifadeleri yer almıştı. Yani bu da demek oluyor ki dolaşımdaki arzın yüzde 78’inden fazlasının soğuk cüzdanlarda tutulduğu belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Tom Lee'den yeni iddia: Bitcoin 40 bin dolar olabilir

Çıkarılan Bitcoin’ler piyasada alınıp satılabilse de, çoğu onu satma niyeti olmayan kişiler tarafından tutulur. “HODL” kelimesi, Bitcoin topluluğunda güçlüdür ve birçoğu, Bitcoin’i satmak yerine harcayabilecekleri hiperbitcoinizasyona yani dünyada rezerv para olması öngörülen Bitcoin standardına kadar BTC’lerini elinde tutmaya kendini adamıştır.

Bireysel yatırımcıların yanı sıra dünyanın en büyük halka açık şirketleri de bu yıl HODL kervanına başladı. Örneğin Kanadalı madencilik şirketi Hut 8, Kasım ayında çıkarılan 256 BTC’nin tamamını HODL yapmaya karar verdi. 30 Kasım 2021 itibariyle rezervde 5,242 bitcoin bulunduruyor.

İnsanlar, kurumlar ve hükümetler Bitcoin’in ne kadar arzı sınırlı bir varlık olduğunu anlamaya başladığında, yepyeni bir FOMO seviyesi (fırsatı kaçırma korkusu) ortaya çıkacaktır. Hedge fonları ve merkez bankaları gibi büyük oyunculardan gelen talepteki keskin artışı karşılayacak yeterli arz olmadığı için bir arz şoku kaçınılmaz hale gelebilir ve bu da ABD dolarının tamamen çöküşüne kadar fiyatların yükselmesini tetiklEmesi bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.