HODL kavramı, ilk olarak 2013 yılında BitcoinTalk forumuna üye olan gamekyuubi isimli kullanıcının gönderisiyle duyulmuştur. Hold yazması gerekirken yanlışlıkla hodl yazan kullanıcının neden olduğu yanlış anlaşılma, zamanla kripto para borsasının popüler terimlerinden biri haline gelmiştir.

BitcoinTalk forumuna kayıtlı olan gamekyuubi adlı üye, Bitcoin piyasasındaki düşüşe rağmen Bitcoin varlığını elinde tutacağını dile getirmek için “I’M HODLING” yazmıştı. Bu cümlede yapılan yazım yanlışı, aslında İngilizce elinde tutmak anlamına gelen hold kelimesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan yanlıştan sonra hem uygulanan strateji hem de yapılan hata oldukça dikkat çektiği için günümüzde Bitcoin varlığını elinde tutmak isteyen kişilerin hold yerine hodl kelimesini kullandığını gözlemleyebilirsiniz. 

HODL Etmenin Avantajları

Kripto para borsasında kullanılan ve elinde tutman anlamına gelen HODL terimi, uygulanması durumunda belirli avantajlara neden olabiliyor. Bitcoin HODL etmenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bitcoin HODL etmek, devalüasyonu önleme gücüne sahiptir. Özellikle Covid-19 salgınından sonra merkez paraları oluşan nakit para ihtiyacını çözmek amacıyla para basmaktadır. Bu durum satın alma gücünün düşmesine ve enflasyonun artmasına yol açar. Bitcoin ise sabit bir kaynağa sahip olduğu için büyük devalüasyonu önler.

Uzun dönem için kripto paranızı HODL ederek, yani elinizde tutarak sarf ettiğiniz çabayı minimum düzeye indirebilirsiniz. Kısa süreli işlemlerde Bitcoin’i sürekli olarak takip etmeniz, teknik göstergeleri ve fiyat grafiklerini anlamlandırmanız gerekir. Bitcoin varlığınızı uzun süreli bekletmeniz durumunda sürekli borsa takibi yapmanıza gerek yoktur. Bitcoin HODL etmek için büyük varlıklara da ihtiyaç duyulmaz. Uzun dönem kar beklentisi olduğu için küçük miktarlarla başlayarak uzun dönem kazanç sağlayabilirsiniz. 

Borsada HODL kavramının en büyük getirisi, kripto para borsasında yaşanan dalgalanmalardan dolayı stres altında olmamak. Piyasadaki dengesiz ve tahmin edilemez iniş çıkışlardan etkilenilmediği için bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'de beklenmeyen ani düşüş: 6 bin dolara kadar geriledi

HODL Etmenin Dezavantajları

HODL etmenin en büyük dezavantajı, kısa dönem kazanç sağlama fırsatını kaçırmaktır. Bazı dönemlerde Bitcoin ve altcoinler kısa süreliğine de olsa ani yükseliş ve düşüşler yaşayabiliyor. Kısa süreli alım satım yapanlar bu durumu değerlendirerek hızlı kazanç sağlayabiliyorlar. 

HODL etmenin diğer dezavantajlı yönü ise borsa takibi yapılmadığı için bir süre sonra piyasadan uzaklaşmak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.