Geçtiğimiz hafta 62 bin dolar seviyelerine çıkarak tüm zamanların rekoruna ulaşarak yatırımcısını güldüren Bitcoin‘de 26 Mart yani yarın kritik bir gün. Bitcoin Vadeli İşlem Kontratları’nın son günü ve yaklaşık 6 milyar dolarlık kontratın süresi bitiyor. Bir önceki vade sonu Ocak 2021’de 4 milyar dolar ile rekor işlem yapılmıştı. Mart ayındaki vade sonu ile bu rekor da geçilmiş olacak.

Bu haftayı düşüş trendinde geçiren ve hafta başından bu yana ortalama yüzde 12’lik bir düşüş yaşayan gelişmenin gölgesinde Bitcoin’de 26 Mart tarihinde 6 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesinin süresi dolacak ve 100 binden fazla BTC için karar verilecek. Opsiyon sahipleri ya bunları elinden çıkaracak ya da kontrat süresini uzatarak satmayacak. Kimi analistler kısa süreli bir sarsıntı ön görürken, kimileri de Bitcoin ve kripto para piyasasında durumun daha da olumsuz olacağını tahmin ediyor.

Bitcoin’de satış baskısı oluşacak mı?

Coindesk’e konuşan dünyanın en büyük kripto para opsiyon borsası olan Deribit’in CCO’su Luuk Strijers, “26 Mart ayının vade sonu için max pain* limiti şu anda Deribit’te 44.000 dolar. Bu Bitcoin’in haftanın sonunda 44 bin dolar’a düşmesi demek değil. Cuma gününden sonra bu potansiyel aşağı yönlü baskının artık mevcut olmadığı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı ve çok da kötü olmayan bir senaryo çizdi.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani ise, 26 Mart’taki bu kritik olayın Bitcoin üstünde bir satış baskısı yaratabileceğini söyledi. Balani, bu baskının cuma gününden sonra hafifleyebileceğini açıkladı ve “Vadeli işlem primi bu yılın başlarında yıllık %15’ten %25’e yükseldiğinden, bu vadenin dolmasıyla birlikte çok sayıda taşıma işlemi gördük.” dedi.

Lider kripto para Bitcoin, bu haberin yazıldığı dakikalarda 52 bin dolardan işlem görüyor.

İlginizi Çekebilir:  Facebook’un ”Libra”sı ABD’li senatörler tarafından mercek altında

Vadeli İşlem Kontratları ve Max Pain nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi spot fiyata önemli bir primle işlem yaparken, spot piyasada varlığı satın almayı ve eşzamanlı olarak ona karşı bir vadeli işlem sözleşmesi satmayı içeriyor. Bitcoin yatırımcıları, aldıkları opsiyonlarla belirli bir vadeye kadar önceden belirlenen bir fiyatla BTC alma/satma hakkı kazanıyor. Yatırımcıların vade sonunda iki seçeneği oluyor, ya elindeki Bitcoin veya Ethereum varlığı her neyse kontratı bir sonraki tarihe erteliyor ya da vadeli kontratı sonlandırarak elindeki varlığı nakite çeviriyor.

*Max Pain (Maksimum zarar) ise, vadeli işlem kontratlarında kurumsal ve büyük oyuncular ile küçük yatırımcı bulunuyor. Kurumsal ve büyük oyuncuların genelde opsiyon satan taraftır ve bu oyuncuların, manipülasyon yetenekleri sonucunda, opsiyonu karşı tarafa verir burada opsiyonu alan taraf küçük yatırımcı oluyor ve onun aleyhinde hakimiyet kurması anlamına geliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.