Visa’nın yayımladığı verilere göre, geçtiğimiz dönemde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiyatlarındaki zirvesinin, ödeme devinin sınır ötesi işlem hacmi üzerinde bir etkisi olduğunu gösteriyor. Hacimdeki yükseliş, Visa mali üçüncü çeyrek bilanço toplantısında dile getirildi.

Visa CFO’su Vasant Prabhu, yaptığı açıklamada, “Sınır ötesi yapılan işlemlerdeki hacim artışı devam ediyor. Avrupa içindeki işlemler hariç sabit dolar sınır ötesi hacmi, 2019 hacminin %82’sindeydi. Seyahat ve aynı zamanda seyahatteki istikrarlı artışın öncülüğünde ikinci çeyreğe göre 7 puanlık bir iyileşme oldu. Nisan ortasından Mayıs sonuna kadar sınır ötesi kripto para alımlarında ani artış seyahat hariç sınır ötesi hacim, 2019’a göre %56 artarak ikinci çeyreğe göre 12 puan artarak çok güçlü olmaya devam etti, bu ivmenin çoğunu kripto para birimi alımları temsil ediyor. Kripto para alımlarında daha aktif kart kullanımı ve kart başına daha fazla harcama gördük.” dedi.

Prabhu daha sonra, bu faaliyetlerin düştüğünü belirtti. Büyük ölçüde Bitcoin ve diğer dijital varlıkların fiyatına paralel olarak “Bahsettiğimiz gibi Nisan ve Mayıs’ta ani bir yükseliş yaşadık. Gördüğünüz gibi Temmuz’da bu geri çekildi” şeklinde konuştu.

Haftalık verilere bakıldığında, Bitcoin fiyatının 55.000 doların üzerinde olduğu dönemde artan sınır ötesi hacmin arttığını görülüyor. Bitcoin, Nisan ortasında kabaca 64.800 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve en son 14 Mayıs’ta 50.000 doların üzerindeydi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!