Çin’in Bitcoin madencilerine olan baskısı ülkedeki madencileri daha özgür ülkelere yöneltiyor. Bitcoin‘deki hash oranı, aşırı ucuz hidroelektrik gücü nedeniyle madencilik operasyonları için popüler bir eyalet olan Sichuan’da devlet tarafından verilen bir kapatma emrinin ardından geçen hafta %17 düştü. Devletin bu kararı sonrası 26 maden çiftliğini kapanmaya zorlanmıştı ancak Çinli Bitcoin madencilerinin yerleşim yerlerini değiştirmesiyle birlikte hash oranında gözle görülür bir iyileşme yaşandı.

Madencilerin kendilerine nispeten daha rahat madencilik alanları yaratması ve birçok Çinli madencinin Kuzey Amerika ve Kazakistan’a taşınması sonrası Ycharts verilerine göre, Bitcoin’deki hash oranı bir gecede neredeyse %5 arttı. Ağ şu an 104 EH/s birim ile destekleniyor, bu da Çin’in birçok Bitcoin madencisini çevrimdışına gönderen zorlu bir baskıdan yavaş bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

“Çin’in politikası gevşemediği sürece zor”

Ağın hash oranı hala geçen yıl bu zamana göre %1,68 daha düşük olmasına rağmen, Bitcoin ağındaki durum çabuk toparlanmış gözüküyor. Çinli kripto gazetecisi konuyla ilgili Colin Wu, “Çin’in politikası gevşetilmediği sürece, yarım yıl içinde [eski düzeyi olan] 130EH/s’ye geri dönmenin zor olması bekleniyor” yorumunda bulundu.

Wu’nun bu sabahki tweet’inden bu yana, Bitmain’in sahip olduğu Çinli madencilik çiftliği Antpool, 1200 PH/s (saniyede katrilyon hash) düştü ve sıralamasını ViaBTC adlı başka bir Çin madencilik havuzuna kaptırdı. Çinli gazeteciye göre, rakamlar hala kripto ve Çin politika kararları arasında ayrılmaz bir bağlantı var. Wu attığı tweet’te “Çin’in kripto para birimi endüstrisi üzerindeki etkisini hafife alamayız” diye tweet attı.

Çin’deki mevcut baskı, ülkedeki üç ödeme kuruluşunun, merkez bankasının 2017’de kripto işlemleri yapan finans şirketlerine yönelik yasağına verdiği desteği yinelemesiyle Mayıs ayı ortasında başladı. Bu duyurunun ardından, Bitcoin fiyatı 40 bin dolardan 30,415 dolara %30 düştü.

İlginizi Çekebilir:  Coinbase ters istikamette: Kripto para adresleri izlenebilecek
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.