Lider kripto para birimi Bitcoin, sabaha karşı büyük bir ivmeyle 10 bin 800 dolara kadar yükseldi ve 11 bin dolar bandını test etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde 9 bin 500 dolar barajını aşan Bitcoin, TSİ sabaha karşı sert bir çıkış yakaladı ve yüzde 10’luk bir yükselişle 10 bin 800 dolara yükselmeyi başardı. En son Mart 2018’de bu seviyeyi gören BTC’nin bu ivmesiyle birlikte kripto para piyasası kapitalizasyonu 322 milyar doları aştı. Bitcoin 190 milyar doların üzerinde bir hacimle piyasa üzerinde yüzde 59’luk bir hakimiyet kurmuş durumda.

10 bin dolar bandına kısa sürede ulaşan en büyük kripto paranın, 11 bin dolar bandını da çabuk geçip 12 bin dolar baremini de aşıp gözünü en yüksek seviyesi olan 20 bin dolara dikmiş gibi duruyor. BTC’deki bu artışa bağlı olarak altcoin’ler de bu hareketliliğe ayak uydurdu ve en büyük alternatif coin olan Ethereum da 305 dolar seviyesini aşmayı başardı.

Bitcoin’in yükselişindeki en büyük etkenler arasında dünyada yaşanan ticari ve siyasi krizlerin yanı sıra artık kurumsal şirketlerin Fidelity, Bakkt, CME) ve düzenleyicilerin BTC’ye daha olumlu bakması, Libranın piyasaya sürüleceğinin açıklanması, 2020’nin Mayıs ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılamasının yanı sıra; insanlardaki Bitcoin’in fiyatının artacağı beklentisi ve bunu kaçırma korkusundan dolayı yaptıkları FOMO davranışının bunda büyük etkisinin olduğu söylenebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!