Dünya üzerinde Bitcoin‘i Google‘da en çok aratan ülkeler belli oldu. Buna göre Güney Amerika ülkelerindeki insanların kripto para arama eğilimi dikkat çekti.

Bitcoin yatırımlarında ve Google’daki aramalarda ilginç bilgiler göze çarptı. Ekonomik açıdan sıkıntılı süreçlerden geçen ve ülkelerine dair umudunu kaybeden özellikle genç kesim, Google’da kripto paraları aratmaya başladı. Son dönemin popüler terimlerinden biri olan FOMO‘nun yani (bir şeyleri kaçırma korkusu) fazlasıyla yer aldığı düşünülüyor. Bitcoin özelinde en çok arama yapılan beş ülkeyi nedenleriyle birlikte derledik.

1- Brezilya

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi ve ekonomisi konumundaki Brezilya, Bitcoin’i Google’da en çok aratan ülkeler sıralamasında birinci sırada. Geçtiğimiz ay, bir günde 100 bin Bitcoin’in el değiştirmesiyle rekor seviyeye ulaşan hacimle o gün toplamda 500 milyon dolarlık bir parasal hareket gözlemlenmişti.

Bitcoin, Brezilya’da da geleneksel finansal sistemden ve güven duyulmayan iktidar partisinin ekonomik hamlelerine karşı daha düşük olduğu ülkelerde zorlayıcı bir durum ortaya koyuyor. Brezilya, Venezuela kadar olmasa da yolsuzluk iddialarıyla sürekli gündemde yer alan bir hükümete ve yükselen enflasyona sahip. Bu durum da Google aramalarına yansıyor. 212 milyonu aşkın nüfusta gençlerin yüzde 62’si son günlerde bu kelimeyi aradı.

2- Kolombiya

İkinci sırada ise Kolombiya yer alıyor. İnanılmaz bir yoksullukla boğuşan
Venezuela’nın komşusu olan ülke, son birkaç yılda bir milyonu aşkın Venezuelalı’ya kapılarını araladı. Bu Güney Amerika ülkesi, aynı Venezuela gibi kripto paraları destekleyecek potansiyele ve Bitcoin’in kullanımı için elverişli bir alana sahip. Bunun yanında burada yaşayan ve varlıklarını Bitcoin’de tutan Venezuelalılar’ın da bu FOMO’ya katkı sunduğu söylenebilir.

3- Almanya

Muhafazakâr bir ekonomik yapıya sahip olan eski Avrupa ülkesi Almanya’nın klâsik varlıklara yatırım yerine daha yenilikçi değerlere yatırım yapmak isteyeceğini söylemek zor. Ancak Almanların da FOMO’ya kapıldığı gerçeğini Google raporlarında görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Jerome Flynn kripto para danışmanı oldu

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’a, kara para aklama şüphesiyle yürütülen soruşturmanın beraberinde getirdiği güvensizlik duygusu, ülkede kripto para girişimleri ve STO’ların yaşam alanını hızla genişletiyor.

Anketler ve araştırmalara göre genç nüfusun dörtte biri Bitcoin ya da kripto para birimlerine yatırımı düşünmüş ya da gözden geçirmeye karar vermiş. Bu gelişmeleri takibe Berlin’de 14-15 Haziran’da Unchain adlı büyük bir Bitcoin-Blockchain konferansı düzenlenecek.

Dünyada Bitcoin’i en çok aratan ülkeler.

4- Avusturya

Dördüncü sırada ise yine bir Avrupa ülkesi olan Avusturya yer alıyor. Geçen ay başkent Viyana’da düzenlenen ANON Blockchain Zirvesi’den sonra özellikle Bitcoin aramaları zirve seviyeye ulaşmış görünüyor. Microsoft, IBM ve Aceenture gibi dev şirketlerin blockchaine olan heveslerinin medyada yer bulması ülkedeki insanların iştahını açmış olabilir.

Ayrıca ülkede 100’den fazla Bitcoin ATM’si var ve bu yaşlı kıtadaki en yüksek sayı olduğu tahmin ediliyor. Sağlam bir ekonomi ve düşük enflasyon ile blockchain’e yapılan kurumsal yatırım perakende FOMO’yu şu anda zorluyor gibi görünüyor.

5- Arjantin

Yeniden Güney Amerika’dayız ve bu kez kıtanın en büyük potansiyele sahip ülkelerinden olan Arjantin’deyiz. bu ülkede de Bitcoin aramaları üst düzeyde seyrediyor. Yüzde 55 enflasyon oranıyla tehlike düzeyini çoktan alan Arjantin’de insanlar Peso yerine Bitcoin’e yatırım yapakta hiç de korkak davranmıyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin, Arjantin Pesosu paritesinede tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu da BTC’yi yerel para biriminin yerine yatırımda kaçınılmaz bir seçenek kılıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!