Bitcoin’in fiyatı tekrar 9,000 dolar barajını aştı ve 9,150 dolar civarında bir seviyeye yükseldi. Ancak hemen ardından 8,661 dolar seviyesine geriledi. Bitcoin şu anda 8,903 dolar civarında işlem görüyor. 

Şubat ayında gerçekleşen beklenmedik düşüşler sebebiyle piyasadaki payı %63-64 seviyelerine kadar gerilemişti ve Ocak ayına göre oldukça dalgalı bir ay yaşamıştı. Bitcoin’de yaşanan bu düşüşler Altcoinlere de yansıdı. Market hacmi 255 milyardan 249 milyar dolara kadar gerilemişti.

Kripto para borsası Binance’a göre, Bitcoin işlem hacmi Şubat ayında %40’dan %27’ye kadar geriledi. Bu düşüş şu ana kadar Binance’ın yaşadığı en keskin düşüş oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, müşterilerin altcoinlere talebinin arttığına yer verildi. 

Ethereum’da Bitcoin ile aynı kaderi paylaşıyor

Ethereum’da Bitcoin gibi Şubat ayının kaybedenleri arasında yer aldı. Ancak geçtiğimiz hafta Coin Metrics tarafından doğrulanan verilere göre, aktif adresleri arasında %4 artış yaşamayı da başardı. Hash oranı %1,1 artış gösterirken, kazma zorluğu da aynı oranda artış gösterdi. Diğer taraftan altcoinler, Bitcoin’in artışından ciddi faydalar sağlarken düşüşü sırasında da önemli kayıplar yaşamaları gerekiyordu. 

Şubat ayında, Ethereum’un piyasa hacmi %12,7 oranında azaldı. Diğer altcoinler de benzer sonuçlarla karşı karşıyaydı; XRP, Litecoin ve Bitcoin Cash %14 ila 16 arasında hacmi azalan kripto paralardan oldular. Geçtiğimiz haftaya kadar Bitcoin’deki dalgalanmalar ılımlı gözüküyordu, ancak altcoinler bu dalgalanmalara yukarı yönlü tepki verdiler. Ethereum’un dalgalanmaları %76’ya ulaşırken, XRP ve Binance Coin %70 civarında, Bitcoin SV ise %226 dalgalanma yaşadı.

Bu nedenle, Bitcoin’deki dalgalanmaları Binance gibi dünyanın en büyük borsasında yaşanan işlem hacminin düşüşüne bağlayabiliriz; Şubat ayında Binance içerisinde işlem gören Bitcoin miktarı %39.79’dan %27,26’ya kadar geriledi.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de Bitcoin ve kripto paralara vergi çalışması Yeni Ekonomik Program'da

Ethereum, Bitcoin ile birlikte düşmesine rağmen; Şubat ayında ralli liderliğini elinde tutarak aylık %158.6 artış kaydetti ve ardından XRP, Tezos [XTZ] ve Litecoin onu takip etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.