2020 yılına mükemmel bir giriş yaparak yılın en yüksek seviyesine 10 bin 500 dolara ulaşan ancak son bir haftada büyük bir düşüş yaşayan ve yarılanmaya iki ay kalan Bitcoin’de hashrate oranı, tarihin en yüksek seviyelerine çıktı.

Şu sıralarda 8 bin 700 dolar’dan kendisine alıcı bulan lider kripto para birimi Bitcoin, hashrate’te önemli bir eşiği aşmış durumda. Blockchain.com’un verilerine göre Bitcoin hashrate’i 136.2 TH/s’ye artarak en yüksek değerine ulaşmayı başardı. Bitcoin hashrate’te tüm zamanların en büyük seviyesi 119 EH/s idi. Şubat ayının son günü olan 29 Şubat’ta ise bu oran 107 kentilyon hash idi.

Mayıs ayındaki yarılanmadan önce kritik gelişmeydi

Bu sıçrama Bitcoin madenciliğinin artmasının bir göstergesi olarak önümüze çıkıyor ve hashrate’in yüksek oluşu Bitcoin’in blokzincirinin güvenilir olduğunu da gösteriyor.

Mayıs ayındaki halving yani yarılanma öncesi hashrate’in bu sıçraması analistlerin büyük bir rallinin habercisi olabileceğine dikkat çekmesine neden oldu. Yarılanmayla birlikte madenci başına kazanılacak Bitcoin miktarı 12.5’ten 6.25’e düşmüş olacak. Bu durum, Bitcoin madencilik faaliyetlerini ve lider kripto paranın fiyatını da oldukça etkileyecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.