Kitleleri peşinden sürükleyen kripto para. Kimileri için bir yatırım aracı, güvenli liman veya dijital altın. Kimilerine göre de tarihte yaşanan 1999’daki Dot Com balonu, 17. yüzyılda yaşanan Lale Çılgınlığı gibi güvenilmemesi gereken saadet zinciri. Ancak 10 yıldır hayatımızda olan Bitcoin’in logosunun hikayesi pek bilinmiyor. İşte en büyük kripto paranın logosunun perde arkasındaki gerçek…

Bu ‘turuncu kripto para’ uluslararası olarak tanınan bir sembol haline geldi, ancak Bitcoin bu markayla birlikte gelmedi. Bitcoin’in neredeyse her yönüyle olduğu gibi sadeydi. Satoshi Nakamoto, merkezi olmayan para birimine ‘ilkel’ bir logo tasarladı.

Gerçekten eski okul Bitcoin Maksimalistler BTC’nin bu tasarımındaki evrimleri hatırlayacaktır. Ayrıca, Bitcoin logosunun temelini oluşturan bazı matematiksel sembolleri de tanıyabilir.

Tayland’ın para birimi Baht.

Tayland Bahtı detayı ve iki dikey darbe

Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan ve Bitcoin’in referans uygulaması olarak kabul edilen Bitcoin Core, üzerinde “BC” baş harflerinin yazılı olduğu bir sarı renk ağırlıklı altın sikke görünümündeydi. Buradaki altın detayı göz ardı edilmemelidir. Satoshi başından beri bu şekilde Bitcoin’i düşünürken özellikle, bazı kişilerin dijital altın karşılaştırmasının radikal Bitcoin yanlıları tarafından pişirilen çılgın bir kavram olduğunu düşündüğü göz önünde bulundurulmalıdır.

Tayland’ın resmî para birimi olan Tayland Bahtı’nda yer alan bir detay Bitcoin’in sembolünün oluşmasında yardımcı oldu ve resmi kodu da ‘BTC’ olarak belirlendi. Ancak Tayland Bahtı’nın görünümü beklenildiği gibi çok tutulmadı ve Satoshi de, bugün çok ayırt edilebilir hale getirdiği Bitcoin’in logo tasarımına dolar çizgileri ekledi. 24 Şubat 2010’da tanıttığı logo altın madeni paraya benziyordu, ancak B harfinin ortasından geçen yazılı sembolde iki dikey darbesi vardı ve Tayland bahtının aksine, bu darbeler B’yi görünmez kılmıyordu. Böylelikle Bitcoin, daha sade ve daha akılda kalıcı bir tasarıma sahip oldu.

İlginizi Çekebilir:  BlackRock'tan Bitcoin adımı! Trilyon dolarlık varlık yönetim şirketi sahaya iniyor...

“Gördüğüm en iyi Bitcoin logosu!”

Bitboy isimli bir kullanıcı, Bitcointalk.org adlı sitede ilk mesajını paylaştı ve logoyu kastedere “Bunu buraya bırakıyorum ve size merhaba demek istiyorum. Sonrasında sizinle bu grafikleri paylaşmak istiyorum.”

Herkese açık alana yerleştirilen ve paylaşına bu grafikleri indirmek ücretsizdi. Bitboy, Satoshi’nin rafine ettiği “B” sembolünü kullandı ancak logonun rengini beyaza dönüştürdü ve düz, parlak turuncu bir daireye yerleştirerek, sembolü sağa yaslanacak şekilde eğdi.

Sonrasında hemen bir yorum geldi be bir kullanıcı “Şimdiye kadar gördüğüm en iyi Bitcoin logoları!” dedi. Bitboy’un bu tasarımlarının Bitcoin var oldukça kullanılacağı kesin gibiydi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.