Bitcoin’in organik değerini oluşturan NVT (ağ-değer işlem) oranı tüm zamanların en yüksek seviyesinde, bu da blockchain ağ etkinliğinin fiyatı tamamladığını gösteriyor. Metrik, gerçek perakende ve kurumsal talep tarafından yönetilen BTC’nin devam eden yükselişinin organik olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in NVT’si, piyasa değerini blok zincirinde günlük olarak taşınan sermaye toplamına bölerek hesaplanıyor. Bitcoin özünde bir blok zinciri ağı ve bir yerleşim katmanıdır. Bu nedenle, en önemli temel faktörlerden biri, blok zinciri ağında taşınan para miktarı.

NVT Oranı, Bitcoin blok zinciri aracılığıyla aktarılan sermaye tutarını ve fiyatı ölçerek BTC’nin mevcut değerini ortaya çıkarıyor.

Analistler, “Bitcoin’in NVT’si yüksek olduğunda, ağ değerlemesinin ödeme ağında aktarılan değeri aştığını gösterir; bu, ağ yüksek büyümede olduğunda ve yatırımcılar bunu yüksek getirili bir yatırım olarak değerlendirdiğinde veya alternatif olarak fiyat sürdürülemez bir balon içinde. ” şeklinde yorumlarda bulunuyor.

Bitcoin rallisine sebep olacak üç bileşen var

Tipik olarak bir Bitcoin rallisini sürdürülebilir ve uzun süreli bir yükseliş trendi yapan üç bileşen var. Bunlardan birincisi, spot piyasanın vadeli işlemler piyasasına liderlik etmesi gerekli. Bunda da, perakende ve kurumsal yatırımcılardan gerçek bir talep olduğunu gösteriyor.

İkincisi, Bitcoin blockchain ağındaki günlük işlem hacmi, hash rate gibi diğer temel unsurlarla birlikte yüksek kalmalıdır.

Üçüncüsü, BTC ideal olarak kısa bir zaman diliminde büyük bir artış yerine uzun bir süre boyunca net destek ve direnç seviyeleri oluşturmalı.

Analist Willy Woo, bu konuyla ilgili attığı tweette, “BTC’nin hem aylık 14 bin dolarlık grafikte hem de 20 bin önceki zirvede olan tüm zamanların en yüksek seviyesini beklerken. Uzun vadeli yatırımcıların temelini oluşturan NVT Fiyatı altındaki organik değerlemenin şimdiden tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğuna işaret ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin destekçisi Twitter CEO'su Jack Dorsey'den dünya için hiperenflasyon uyarısı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.