2008 yılında Bitcoin‘i keşfeden ve 2009 yılında dünyaya kazandıran Satoshi Nakamoto, 10 yıl önce bugün internetteki son izini kaydetti ve ortalıktan kayboldu.

İnternette herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmadığı bilinen, iletişimini Bitcointalk forumundaki gönderiler ve e-postalarla sağladığı bilinen Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, son olarak 26 Nisan 2011’de bilinen son e-postalarını diğer geliştiricilere gönderdi ve o sırada ağ çapında uyarılar göndermek için kullandığı bir kriptografik anahtarı teslim ederek “başka projelere geçtiğini” belirtti.

Satoshi’den Gavin Andresen’e sitem

Nakamoto, 26 Nisan 2011 tarihinde bilinen son mesajını doğrudan Satoshi ile iş birliği yapan ve onun yokluğunda projeyi devralan bir geliştirici olan Gavin Andresen’e gönderdi ve şu ifadeleri kullandı…

“Keşke benden esrarengiz bir karakter gibi bahsetmeseydin. Medya bu yüzden işe tamamen yasa dışı, korsan bir para bakış açısıyla yaklaşıyor. Bunu yapmak yerine açık kaynaklı bu projeyi ön plâna çıkarmak ve katılan geliştiricilere destek olmak daha iyi olurdu. Bu onları çok daha fazla motive ederdi.”

Satoshi Nakamoto’nun Gavin Andresen’e gönderiği son e-posta.

Bundan tam olarak 3 gün önce yani 23 Nisan 2011’de bir başka Bitcoin geliştiricisi Hearn, Satoshi’ye bir e-posta gönderdi ve bu mesajda “Bir noktada topluluğa yeniden katılmayı mı yoksa tamamen ilgiden uzaklaşmayı mı plânlıyorsun?” diye sordu. Satoshi de buna yanıt olarak “Başka işlere geçtim. Bitcoin, Gavin ve diğerleriyle emin ellerde.” dedi.

Bitcoin’le ilgili ilginç bir teoriye göre, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin projesini bırakmasında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) etkisi olduğu düşünülüyor. Bitcoin projesinde Satoshi’nin halefi olarak görülen geliştirici Andresen, 27 Nisan 2011’de CIA binasındaki gelişmekte olan teknolojiler konferansında Bitcoin’i konuşmak için davet aldığını söylemiş ve “CIA‘de Bitcoin’i konuşmanın, onların yapmalarını istemediğimiz bir şey yapmaya çalışacakları ihtimalini artıracağını düşünmüyorum, bu yüzden de çok az endişeliyim. Davetlerini kabul etmenin ve Bitcoin’in ne olduğunu onlara açık açık anlatmanın, onu bir tehdit olarak görme ihtimallerini azaltacağını düşünüyorum.” demişti.

İlginizi Çekebilir:  Satoshi Nakamoto dünyanın en zengin insanı olabilir mi? Hangi Bitcoin fiyatı, Satoshi Nakamoto'yu dünyanın en zengin kişisi yapar?

Sonrasında Gavin de Bitcoin projesinden ayrıldığını açıklamıştı.

Bitcoin’in mucidi hâlâ gizemini koruyor

Bu e-postanın üzerinden geçen 10 yılda Bitcoin birçok aşama kaydetti ve birçok saldırıya maruz kaldı. Satoshi’nin teknik makalesinde belirttiği gibi eşten eşe elektronik nakit ödeme sistemi başlığıyla hikâyesine başlayan Bitcoin, herhangi bir siyasi, sosyal hareketin kuruluşun veya herhangi bir otorite ya da devletten bağımsız bir şekilde günümüzde kadar gelmiş durumda.

1 milyona yakın Bitcoin’e sahip olduğu düşünülen ve Bitcoin’in değeri arttıkça serveti de doğal olarak artan Satoshi Nakamoto, şu anda dünyanın en zengin kişi ya da kurumlarından biri. Ancak hâlâ akıbeti bilinmeyen Satoshi Nakamoto hakkında pek çok şey gizemini koruyor.

Satoshi Nakamoto dünyanın en zengin insanı olabilir mi? Hangi Bitcoin fiyatı, Satoshi Nakamoto’yu dünyanın en zengin kişisi yapar?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.