Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, kimliği henüz tespit edilemeyen biri. Kim ya da kimler olduğu sorusu hala gizemini koruyan Satoshi Nakamoto hakkında birden fazla teori var. Kimileri Nakamoto’nun ünlü bir yazılımcı olduğunu düşünse de bazı kişiler Nakamoto’nun aslında bir grubu temsil ettiğine inanıyor. Peki Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin’i neden yarattı?

Satoshi Nakamoto’nun Hikâyesi

2008 yılının Ağustos ayında, bitcoin.org domain adresi anonim olarak satın alındı. 2 ay sonra Satoshi Nakamoto isimli bir yazar, kriptografiyle ilgilenen kişiler için metzdowd.com üzerinden bir makale yayınladı. “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makalede Bitcoin’den söz ediliyordu ve Bitcoin’in çalışma sistemiyle ilgili detaylı bilgiler bulunuyordu. 

Aradan kısa bir süre geçtikten sonra 2009 yılının Ocak ayında Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin’i piyasaya sürdü. Yaratılan ilk Bitcoin bloku, diğer adıyla Genesis Blok, ağdakiler için bir metin içeriyordu. Genesis Bloku’ndaki metinde şu ifadeler vardı:

“the times 03/jan/2009 chancellor on brink of second bailout for banks”

Bu ifade, “Şansölye Bankalar için ikinci kurtarma planının eşiğinde” anlamına geliyordu. O dönem dünya büyük bir ekonomik buhran içindeydi ve devletler bankaları kurtarmak için ekonomide bazı düzenlemelere gidiyordu. The Times tarafından 3 Ocak 2009 yılında yayınlanan bir makaleye atıfta bulunan bu mesaj, Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkında bazı detaylar içeriyordu. Tüm bunlara rağmen Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu hakkında genel bir görüş bulunmuyor.

Sonrasında Neler Oldu?

İlk BTC takası Satoshi Nakamoto ve Hal Finney arasında yapıldı. Takasın ardından 10 günlük süreçte Nakamoto Bitcoin zincirinin tek madencisi olduğu için 1 milyondan fazla Bitcoin topladı. Yaklaşık 1 yıl sonra son etkileşimini veren Nakamoto, Bitcoin’in kaynak kodunu barındıran alanı yazılım alanında öncü geliştiricilerden biri olan Gavin Andresen’e devretti ve şu maili yazdıktan sonra ortadan kayboldu:

İlginizi Çekebilir:  Waves Coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

“Artık başka işlerle alakadar olacağım. Bitcoin, Gavin ve diğer herkes emin ellerde.”

Nakamoto, attığı mailden kısa bir süre sonra aktif sürdürdüğü faaliyetleri tamamen durdurdu. Satoshi’nin sahip olduğu kripto cüzdanlar incelendiği zaman hiçbir erişime rastlanmadığı ve herhangi bir harcama yapılmadığı gözlemlenebilir. 

Satoshi Nakamoto’nun Kimliği Hakkındaki Teoriler

Kimileri Satoshi Nakamoto’nun aşağıdaki isimlerden biri olabileceğini düşünüyor:

Kimileri ise Satoshi Nakamoto’nun aslında bir kişi değil, şirketler arası ortak bir iş olduğuna inanıyor. En yaygın kanı, Samsung ve Toshiba’nın Satoshi, Nakamichi ve Motorola’nın ise Nakamoto’yu temsil ettiği görüşünde. Son dönemde ise iyice ortada dolaşan söylentilere göre Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk‘ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğu ancak bu bilgi bilinmezliğini koruyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.