Neredeyse 1 haftadır inanılmaz bir yükseliş trendine giren ve bu haberin yazıldığı sıralarda 8 bin doları aşan ve Bitcoin neden bu kadar yükseldi? Birçok sebepten dolayı olabilecek bu artışın son dönemde yaşanan somut gelişmelerle alakalı olduğu düşünülüyor.

Aylık görünümde yüzde 55’i aşarken, yıl başından bu yana ise yüzde 113 yükselen
Bitcoin’in daha önce de böyle çıkışları olmuştu. 2018 yılını bu açıdan sessiz tamamlayan kripto para, 2019’a fırtına gibi başladı diyebiliriz. Bu denli yükselmesi belki de kimse beklemiyordu ama inanılmaz bir çıkış yakaladı ve 8 bin doları aştı. Sizler için BTC’nin neden bu denli yükseldiğini açıklayabilecek muhtemel nedenleri sıraladık.

1 haftadır piyasaları alt üst eden Bitcoin, zirve tırmanışını sürdürüyor. Görsel: CoinMarketCap

1. Fidelity etkisi

Kurumsal devlerin piyasada yavaş yavaş yer alma isteği Bitcoin’in son bir haftadaki seyrini etkilemiş olabilir. Binance’in hacklenmesinin etkisi neredeyse hiç hissedilmezken, Fidelity’nin önümüzdeki günlerde Bitcoin alım/satımına başlayacağını açıklaması Binance’den BTC çalınma olayını gölgede bıraktı diyebiliriz. 2.4 trilyon dolarlık dijital varlığı elinde bulunduran Fidelity, eğer Bitcoin ticaretine resmen başlarsa 30 milyon müşteri bunu merak edip piyasaya girecek ve bu piyasa için çok önemli bir gelişme olabilir.

2. Bakkt’ın Bitcoin hamlesi

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin gelecek aylarda listeleneceğini ve Temmuz ayında Bitcoin’in alım/satım ve vadeli işlemleri için kullanıcı kabul testine başlayacaklarını açıklaması da lider kripto paranın yükselmesini sağlamış olabilir. İnsanlar bu tür gelişmelere güvenip yatırım yapıyor, piyasa hacmi büyüyor ve böylelikle daha çok insana adını duyuruyor.

3. Balinalar harekete mi geçti?

Bitcoin’deki bu rallinin ‘balina’ olarak adlandırılan kripto dünyasında küçük yatırımcıların elindekileri ucuz fiyattan toplayan, marketi ve dolayısıyla fiyatları kontrol edebilen kişilerin koordineli ve plânlı bir şekilde alım yapmasından dolayı olabilir. Bu durum daha çok insanı Bitcoin’e yatırım yapmayı teşvik edecektir.

İlginizi Çekebilir:  OPEC görüşmeleri sonlandı! Rusya ile Suudi Arabistan anlaştı

4. Analistlerin tahminleri

Birçok analistin yaptığı “Bitcoin’in 1-2 yıl içinde 20 bin doları aşacağı tahminleri bu zirve yürüyüşünü desteklemiş olabilir. Daha önce tahminleri tutan analistleri takip eden kripto severler, bu tahminlere bakıp varlıklarını Bitcoin’de değerlendirmek istiyor olabilir.

5. FOMO (Kaçırma/kaybetme korkusu)

Bitcoin çılgınlığını FOMO’yla da açıklayabiliriz; yani gelişmeleri kaçırma bu piyasada para kazanma fırsatını ıskalama korkusunu duyan insanlar ‘treni kaçırmamak’ adına BTC’ye yönelmiş olabilir. Kripto paralarda özellikle de Bitcoin’de fiyatlar yukarı seyrettiğinde birçok yatırımcının iştahı kabarıyor ve BTC’ye adeta hücum ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.