ABD federal mahkemesi, bir ABD vatandaşını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak IŞİD için para aklamaktan 13 yıl hapse mahkum etti.

Adalet Bakanlığı’nın 13 Mart’taki yaptığı duyuruda New York’ta Long Island’da yaşayan Zoobia Shahnaz, IŞİD ve Ahrar uş-Şam terör örgütlerine kripto para birimi ödemeleri üzerinden 150 bin dolar civarında fon sağlamak için çalışmaktan 13 yıl hapis cezası aldı. Ayrıca Shahnaz adlı suçlu, IŞİD üyesi olmak için Suriye’ye taşınmaya çalıştı.

Aralık 2017’deki orijinal iddianameye göre Shahnaz’ın fonları artırmak için American Express, Chase ve Discover dahil büyük bankaları dolandırdığını belirtilirken Amerika Birleşik Devletleri, Shahnaz’ın kredi ve kredi kartlarıyla toplamda 150 bin dolara yakın kripto para satın alarak bunları Pakistan, Çin ve Türkiye üzerinden IŞİD’e aktardığını iddia etti.

Shahnaz, İstanbul’dan aktarma yaparak 31 Temmuz 2017’de geldiği New York, Queens’teki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’nda tutuklanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.