2016’da kripto para borsası Bitfinex’ten bir bilgisayar korsanı tarafından çalınan yaklaşık 120.000 Bitcoin‘in (bugünkü değeri yaklaşık 7 milyar dolar) yalnızca %4’ü şu ana kadar aklandı. Blok zinciri veri ve analiz şirketi Elliptic’e göre, hırsızların bu çalıntı Bitcoin’leri bir yüzyıldan fazla sürede aklayabilecek.

Yayımlanan rapora göre, çalınan Bitcoin’lerin %79’u bugüne taşınmamıştı ve bu fonlar hâlâ hacker’ların cüzdanında bulunuyor. Bu Bitcoin’lerin yalnızca %21’lik bir kısmı son 5 yıl içinde hareket ettirilirken, siber korsanlar bu fonların yaklaşık 270 milyon dolarını aklamayı veya değiştirmeyi başardılar. Firmaya göre bunun nedeninin, kripto izleme araçlarının, düzenlemenin ve kanun uygulama metodolojilerinin, yasadışı olarak dijital varlıkları bugün nakde çevirmeyi son derece zor hale getirmesi olduğunu ifade ediyor.

2021’in başlarında inanılmaz şekilde yükselmeye başlayan Bitcoin’in fiyatı, hacker’ı Nisan ayında 12.241 BTC’yi (o sırada 774 milyon dolar değerinde) hareket ettirmeye sevk etti. Bu sırada Elliptic, hacker’ın zulasını taşımak için kullandığı üç ana yeri de belirledi: Darknet pazarları (%84), gizlilik cüzdanları (%12) ve borsalar (%4).

Bitfinex’ten çalınan Bitcoin’lerin şeması.

Şaşırtan zincirler kullanıldı

Örneğin, hacker fonlarını aklamak ve takas etmek için sözde “soyma zincirleri” kullandı. Bu yöntemi kullanarak, Bitcoin’ler genellikle çok fazla hareket ettirilir ve cüzdandan cüzdana hızla taşınırken, BTC’nin sadece küçük bir kısmı yol boyunca gerçek hedeflerine aktarılır. Bu bir tür kafa karıştırma, dikkat dağıtma yöntemi olarak da biliniyor.

2016 yılında, soyma zincirleri aracılığıyla aklanan kripto paraların manuel olarak izlenmesi son derece zordu, ancak o zamandan beri geliştirilen birçok otomatik izleme sistemi var. “Eliptik Adli Tıp” yazılımı, bir hacker tarafından kullanılan işlemlerin sayısı veya karmaşıklığına bakılmaksızın, bir adresteki fonların nihai kaynağını veya hedefini milisaniyeler içinde belirleyebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Merkez Bankası, kripto para ödeme yasağıyla ilgili bu sebepleri sundu

Hacker’ların 2016’da 119.756 BTC’yi çaldıktan sonra yaptığı 2017’de bir telaşla “işlem hatası” gerçekleştirdiğini, ancak faaliyetlerinin 2020’ye kadar neredeyse durduğu bildirildi. Elliptic’in raporuna göre, siber korsanlar bu durumda, çalınan fonların geri kalanı üzerinde çalışmak bir 114 yıl daha uğraşmak zorunda kalacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.