Dün Bitcoin fiyatı 64 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, 2 Ağustos 2016’da Bitfinex borsasından hackelenerek ele geçirilen ve o tarihten beri hareket etmeyen binlerce Bitcoin, bilinmeyen cüzdanlara aktarıldı. Bu Bitcoin’de kısa süreli bir düşüşe yol açsa da lider kripto para durumu hemen toparladı ve eski seviyesine geri döndü.

Bitcoin ve kripto para dünyasında hareketli günler devam ediyor. Hacker’lar tarafından 2016 yılında Bitfinex borsasından çalınan ve yıllardır herhangi bir hareket belirtisi olmayan 7,5 milyar dolar değerindeki 125 bin Bitcoin’in 12.208 BTC’lik küçük bir kısmının çeşitli adreslere taşındığını görüldü. Bu miktardaki Bitcoin’lerin değeri, 754 milyon dolar civarında.

Bitcoin piyasalarında büyük hacimli transferleri takip eden Whale Alert adlı Twitter hesabı, ardı ardında son dakika gelişmesi olarak bu Bitcoin’lerin taşındığını haber vermesi piyasaya kısa süreli bir panik yaşattı. Bu BTC transferi işleminin, Coinbase’in hisseleri Nasdaq’ta işlem görmeye başladığında hareket etmeye başlaması ise dikkat çekti.

Bu işlemin arkasında bulunanlar ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmazken, 2016 yılındaki Bitfinex olayında araştırma komisyonu 2017 yılının ilk çeyreğinde bir rapor yayınlamış ve bu raporda Bitcoin’lerin çalan kimlik avı hırsızlarının Hindistan proxy’si kullanarak işlemler yapan Amerikalı veya Çinli hackerlar olduğunun neredeyse kesin olduğu belirtilmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.