Kripto para borsası BitMEX’i kara para aklamaya alet etmek suçlamasıyla aranan BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes, ABD’de teslim oldu.

Singapur’da yaşayan Hayes, New York’taki federal savcıların kendisini ve BitMEX’in kurucu ortaklarını kara para aklama kontrollerinin uygulanmasını gerektiren ABD yasalarına uymama suçuyla suçladıktan altı ay sonra Hawaii’deki ABD yetkililerine teslim oldu. Honolulu’da bir federal yargıç huzuruna çıkan eski CEO, New York’ta mahkeme tarafından 10 milyon dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakıldı.

Hayes’in avukatları yaptığı açıklamada, “Arthur Hayes, işlemediği suçlarla haksız yere suçlanan kendi kendini yetiştirmiş bir girişimci. Hayes, gönüllü olarak mahkemeye çıktı ve bu haksız suçlamalarla mücadele etmeyi dört gözle bekliyor.” ifadelerini kullandı.

CFTC, BitMEX’i kara para aklamayı önleme kurallarına uymayıp ABD’deki müşterilere lisanssız türev yatırımları hizmeti vermesi nedeniyle dava etmişti. Kripto para borsasının kurucuları arasında yer alan Samuel Reed, Ekim ayında tutuklandı ancak Ben Delo ile Arthur Hayes teslim olmayı tercih etti. Hayes, kefaletle serbest bırakılırken, diğer ikisi ceza almadı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.