CEO’luğunu Larry Fink’in yaptığı ve yönettiği 8.6 trilyon dolar ile dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, fonlarından en az ikisine Bitcoin vadeli işlemleri yatırımı yapma kararı verdi. SEC ile paylaşılan dökümanda “Her fon, değerlerini bir veya daha fazla menkul kıymetler, emtialar (altın veya petrol gibi), para birimleri (bitcoin dahil), faiz oranları, kredi olayları veya endekslerden (bir ölçüsü) elde eden finansal araçlar olan ve türevler olarak adlandırılan araçları kullanabilir.” ifadelerine yer verildi. Böylelikle bir kurumsal yatırımcı daha kripto para endüstrisine adım attı…

Başında Klaus Schwab’ın bulunduğu her yıl Davos’ta düzenlenen ve dünya ile ilgili önemli kararların alındığı Dünya Ekonomik Forumu’nun üyesi olan milyarder Larry Fink’in CEO’su olduğu 8 trilyon dolara yakın varlığı yöneten BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yaparak, Küresel Tahsis Fonu ve BlackRock Fon 5’in Bitcoin işlemlerinde kullanımı için SEC’ten onay istedi.

Uzmanlardan ‘likidite’ uyarısı

Başvurular, Bitcoin vadeli işlemlerine yapılan yatırımların “nispeten yeni olması” nedeniyle piyasada likidite riski taşıyabileceği konusunda uyarıyor. Düzenleyici değişiklikler, fiyattaki oynaklık (volatilite) ve değerleme riskleri benzer şekilde Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir ve dolayısıyla uzmanlardan “bu işleme açacakları herhangi bir fonu olumsuz etkileyebilir” uyarısı geldi.

BlackRock’ın SEC’e verdiği döküman.

BlackRock CEO’su Larry Fink, Bitcoin’e olumsuz bakıyordu

2017 yılında Bitcoin için “Bitcoin, dünyada kara para aklama için ne kadar talep olduğunu gösteriyor.” söylemiyle en büyük kripto paraya olan inancının olmadığını dile getiren BlackRock CEO’su Larry Fink, bundan tam 3 sene sonra, 2020’nin son aylarında yaptığı açıklamada ise Bitcoin’in küresel bir piyasaya dönüşebileceğine inandığını söylemiş ve “Bitcoin birçok insanın dikkatini çekti ve hayal gücünü yakaladı. Hala test edilmemiş ve diğer pazarlara göre oldukça küçük bir pazar. Bu büyük dev hareketleri her gün görüyorsunuz .Bu zayıf bir pazar. Küresel bir pazara dönüşebilir mi? Bu mümkün” ifadelerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Milyarder iş insanı Mark Cuban, kripto para portföyünü açıkladı | Ne kadar Bitcoin'i ve Ethereum'u var?

YORUM: Dünya Ekonomik Forumu’nun üyelerinden olan Larry Fink’in bu denli bir hamle yapması Bitcoin için küresel anlamda çok büyük bir eşiğin aşılacağı anlamına ve Dünya Ekonomik Forumu’nda COVID 19 sonrası global ekonomi ve dijital para çalışmalarında yer açabilir.

BlackRock CEO’su Larry Fink.

Larry Fink Kimdir?

Global ölçekte 8 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten Amerikan çokuluslu yatırım yönetimi şirketi olan BlackRock’un başkanı ve CEO’su olan Larry Fink, 2 Kasım 1952 tarihinde ABD’nin California eyaletindeki Los Angeles şehrinde dünyaya geldi. 1974 yılında Siyasal Bilimler mezunu olan ve 1976’da da Gayrimenuk Yüksek Lisansı eğitimini California Üniversitesi’nde tamamlayan Fink, gözünü dünya finans piyasalarına çevirdi.

68 yaşındaki milyarder iş insanı, 1988’de kendisi ve 7 ayrı yatırımcı ile BlackRock varlık yönetim şirketini kurdu. Fink liderliğindeki şirket, yatırım ve teknoloji çözümlerinde küresel bir lider haline geldi. BlackRock kendisine yatırımcıların daha iyi finansal gelecekler inşa etmelerine yardımcı olmayı ve firmanın dünyadaki diğer yatırım şirketlerinden daha fazla parayı yöneteceğine güvenilmeyi misyon edindi.

Fink, Fortune dergisi tarafından “Dünyanın En Büyük Liderleri” arasında gösterildi ve Barron’s onu 14 yıl üst üste “Dünyanın En İyi CEO’larından” biri olarak seçti.

Milyarder iş insanı ayrıca New York Üniversitesi (NYU) ve Dünya Ekonomik Forumu Mütevelli Heyeti üyesi, NYU Langone Tıp Merkezi Mütevelli Heyeti Eş Başkanı’dır. Öte yandan Modern Sanat Müzesi, Dış İlişkiler Konseyi ve Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin kurullarında görev yapmaktadır. Ayrıca Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Fakültesi Danışma Kurulu’nda ve New York City için Ortaklık İcra Komitesinde görev yapmaktadır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!