BlackRock yöneticisi Russ Koesterich, altından Bitcoin gibi varlıklara doğru giden devasa çıkışların ortasında bir enflasyondan korunmak için güvenli bir olarak başarısız olduğunu söyledi.

Son altı ayda altın fiyatının %11’den fazla düşmesiyle, bazı yatırım yöneticileri onun güvenli liman varlık statüsünü sorguluamaya başladı. BlackRock Küresel Tahsis Fonu’nun portföy yöneticisi Russ Koesterich, altının şu anda enflasyona karşı uygulanabilir bir koruma olarak etkinliğini kanıtlayamadığını söyledi.

Koesterich, altın için popüler hedge (güvenli) varlık anlatısına karşı çıktı ve “Altının enflasyona karşı korunma kabiliyeti biraz abartıldı. Çok uzun vadede makul bir değer deposu olsa da – yüzyılları düşünün – çoğu yatırım ufkunda daha az güvenilirdir.Altının bu düşük performansı yatırımcılar tarafından tolere edilebilir ancak bir yere kadar… Eğer varlık koruma özelliğini de yititrirse tolerans da azalır. Altın hisse senedi fiyatlarıyla korele biçimde hareket etmeye devam ediyor. Haftalık veriye baktığımızda altının, S&P 500’deki her yüzde 1’lik puan artışı için yüzde 0.20 arttığını görüyoruz. Burada değerli metalin hala bir boşluk doldurduğunu görüyoruz ama portföy oluşturma açısından etkisine bakıldığında artık daha az etkili diyebiliriz. Ciddi şekilde yükselen teknoloji hisseleriyle kıyaslandığında altının yüksek riskli varlıklarla olan ilişkisi daha güçlü bile diyebiliriz. Haftalık veriye baktığımızda, Eylül ayından bu yana altının ABD teknoloji hisseleriyle olan korelasyonu yaklaşık 0.5. Başka bir deyişle, altın ve teknoloji hisseleri artan şekilde birlikte hareket etmeye başladılar. Altının bu ruhsuz performansı, enflasyondan korunma aracı olsaydı kabul edilebilirdi. Maalesef altının enflasyonla mücadele gücü abartılıyor. Çok uzun dönemdir, yüzyıllardır, değer saklama aracı olan altın son dönemde, daha az güvenilir durumda…” ifadelerini kullandı.

Mevcut yatırım ufkuna, koronavirüs salgınının serpintilerinin ve hükümetlerin ekonomik canlandırma paketleri yoluyla verdiği çeşitli tepkilerin hakim olduğu görülüyor. Altındaki fiyat düşüşü, altın ETF’lerinden önemli çıkışlar sağladı ve bazı piyasa analistleri yatırımcıların Bitcoin’e (BTC) döndüğünü belirtti. Kasım 2020’de Çin bankaları, altın gibiler için artan fiyat dalgalanmaları nedeniyle yeni değerli metal ticaret hesaplarının oluşturulmasını askıya almaya başladı.

İlginizi Çekebilir:  Limit emirleri nedir ve nasıl kullanılır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.