Kripto para dünyasında en çok sorulan ve yanıtı en çok merak edilenlerin arasında yer alan ‘blockchain nedir, nasıl çalışıyor ve ne işe yarar?’ gibi soruların yanıtını haberimizde vermeye çalıştık.

Blockchain, herkesin denetleyebileceği şeffaf ancak hiçbir kullanıcının kontrolü altına alamadığı, paylaşılan, güvenilir ve şifrelenmiş işlemlerin takibinin sağlandığı ortak bir işlem defteri diyebiliriz. Bir kere kaydedilen verinin bir daha silinmesi veya yok olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Burada önemli olan detay; kaydedilen işlemlerin tek taraflı değil karşılıklı olması ve herhangi bir merkezinin bulunmaması. Verilerin yer aldığı bloklar birbirine algoritmalarla bağlı bu zincirin birçok kişiyle dağıtık bir şekilde paylaşılıyor.

Blockchain’in çalışma prensibi.

Sürekli olarak büyüyen işlemlerin veri kayıtlarını tutan, kurcalama, değiştirme gibi saldırılara karşı şifreleme yöntemiyle korunuyor. Blockchain; blok olarak adlandırılan paketlerin içinde değiştirilemez halde dijital olarak kaydedilen verilerden oluşan bir dağıtık defter türüdür ve her blok, kendinden bir sonraki bloğuna bir şifreleme imzası kullanılarak zincirlenir. Oluşan ağ, uygun izinlere sahip herkes tarafından erişilip paylaşılabilir ve bir defter olarak kullanılmasına izin verilir.

Blockchain sistemleri, tümüyle protokolü çalıştıran ve işlemlerin muhasebesinin kopyasını tutan P2P yani kullanıcıdan kullanıcıya aracı işlemine gerek kalmadan p2p değer işlemlerini mümkün kılan bir P2P aında internetin üstünde çalışır. Blockchain aynı zamanda Genesis ismi verilen ilk blocktan itibaren gerçekleşen bütün işlemleri kaydeden, işlemlerin ortak ve halka açık bir defteri şeklinde görev yapar. Blockchain genellikle aşağıda belirtilen şekilde işliyor:

1 – Transaction’ın başlatılması,
2 – Transaction’ın onaylanması,
3 – Blokun zincire dahil edilmesi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!