Blockstack projesi, internete alternatif olarak geliştirilen yeni bir küresel veri alışverişi ağıdır. 2013 yılından bu yana süren bir proje olmasına rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) token satışı için onay alarak bir ilki gerçekleştirmesiyle yeni ismini duyurmaya başlamıştır.

Blockstack, hem veri alınan, hem de veri gönderilebilen, blok zinciri tabanlı, merkeziyetsiz bir bilgi işlem ağıdır. Şu an da içinde olduğunuz geleneksel internet ağında verilere ulaşmak için üçüncü taraflara, yani sunuculara ihtiyaç duyarız. Bu siteyi hazırlayanlar olarak bizler, sitemizin verilerini üçüncü kişiler tarafından sağlanan bir sunucuya yükleriz, siz de üçüncü kişiler tarafından sağlanan bu sunucuya girerek sitemizdeki yazılara erişirsiniz. İnternetteki her site ve her ŞEY için bu böyledir. Ancak Blockstack projesi bu sunuculara olan ihtiyaçları, yani üçüncü kişilere olan bağı ortadan kaldırarak insanları blok zincirler ile P2P olarak birbirlerine doğrudan bağlamayı hedefliyor. Proje aynı zamanda ağ içinde anonimlik ve tam özgürlük getirmektedir.

Blockstack ne işe yarar?

Stacks Token (STX, Stacks Coin, STX Coin), bu ağ projesinin kendi dijital para birimidir. 2017 yılında piyasaya sürülmüştür ve kullanıcılar ağda işlem yapmak, dijital varlıklarını (verilerini) kaydetmek, akıllı sözleşmeler imzalamak için STX Coin ile ödeme yaparlar. Stacks Coin piyasaya sürülürken bu token’lerin satışı SEC tarafından denetlenmiş ve onaylanmıştır.

Blockstack ekosistemi içinde bir uygulama olan Gaia Storage System de, kişilere özel bulut depolama imkanı sunar. Bu bulut depolama da blok zinciri üzerinde gerçekleşir ve veriler parçalara bölünüp şifrelenmiş halde blok zincirinde depolanır, böylece sahibinden başka kimse verilerin tamamına erişemez. Bu sayede Gaia, Google Drive, Dropbox gibi üçüncü taraf depolama sağlayıcılarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Yazı yayına hazırlandığı an itibariyle 1 STACKS Coin, 2.51 Dolar değerindeydi. 1.8 milyar adet toplam arzı bulunan STX Coin, yaklaşık 2,7 milyar Dolar piyasa değerine sahiptir ve kripto marketinde 51. sıradadır. Stacks Coin en yüksek değerine 2021 Nisan ayında 2.82 Dolar ile erişirken, 2020 Mart ayında ise 0.045 Dolar ile dip fiyatı görmüştür. STX, dip fiyattan bu güne 1 yıl içinde %5515 değer kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Siacoin (SC) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Blockstack (STX) Coin Binance borsası üzerinden alınabilir.

Blockstack Coin (STX)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.