Yaklaşık 2.5 aydır 9 bin dolar bandından ayrılmayan Bitcoin’in oynaklığı son haftalarda çok düşük bir seyirde devam ediyor. Bloomberg’ün analizine göre ise, son 1 yılın en düşük volatilite seviyesindeki Bitcoin’deki bu düşük volatilite, fiyatın yükselmesiyle birlikte çözülecek.

3 Temmuz’da, bir trader, aşağıdaki görüntüyü paylaştı ve son iki yıl boyunca Bitcoin’in tarihsel oynaklık (volatil) endeksini gösterdi. Grafik, endeksin Mart 2019 sonundan bu yana en düşük değerinde olduğunu göstermektedir.

Bloomberg analistinden kritik Bitcoin yorumu

Bollinger Bantları, genellikle önemli seviyelere ve piyasadaki oynaklığa işaret etmek için kullanılan klasik bir teknik göstergedir. Bir başka volatilite ölçüsü olan Bollinger Bantları’nın genişliği de birkaç ayın en düşük seviyelerinde.

Bir analist bu konuyla ilgili, “Hacim eğilimi, Yerel menzillerin dışındaki tüm kapanışlar sahteydi. Bu davranışın kırılmasına dikkat edin – iyi yönler gerçek yönü gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

Bloomberg Intelligence’da üst düzey bir stratejist olan Mike McGlone’a göre, devam eden konsolidasyonun aşağıdan daha yüksek bir kırılma olasılığı daha yüksek. Analist Twitter’da Bitcoin’in orta vadeli görünümü hakkında şunları yazdı: “Bitcoin, oldukça spekülatif bir varlıktan altının kripto eşdeğerine geçişini genişlettikçe oynaklık azalmaya devam etmeli, ancak son sıkıştırmanın daha yüksek fiyatlar yoluyla çözülmesini bekliyoruz.”

En büyük kripto para, bu haberin yazıldığı sırada büyük borsalarda 9 bin 67 dolardan kendine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!