Brezilya Merkez Bankası Banco Central do Brasil (BCB), merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek için daha fazla zaman istiyor. Buna göre Dijital Real’in dolaşımda olması 2024 yılını bulabilir.

Mayıs ayının başlarında BCB, Brezilya’nın gelecekteki CBDC’sinin genel yönergelerini ve özelliklerini kapsayan bir belge yayımladı. Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, geçen yılın başlarında ülkenin muhtemelen 2022 yılına kadar dijital bir Real için hazır olacağını ve hazır olacağını belirtmişti.

Ancak merkez bankası şimdi finansal altyapısındaki ve uluslararası manzaradaki belirsizliği öne sürerek projeyi erteliyor. Projenin en geç 2024 yılında aktif olması bekleniyor.

PIX adlı ödeme sistemi başlatıldı

BCB kısa süre önce, Brezilya ekonomisinin artan dijitalleşmesini ve hazır ödeme yöntemlerinin eksikliğini gidermek için oluşturulan PIX adlı yeni bir ödeme sistemini başlattı. Merkez bankasının ayrıca Brezilya’nın finansal sistemlerini desteklemek için yakın gelecekte açık bankacılık modelini başlatması bekleniyor.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, “Brezilya CBDC’sinin yerleştirilmesi, giderek dijitalleşen bir ekonomide inovasyonu ve rekabeti teşvik etmek için yeni araçlar sağlayabilir; Amaç ise nakit kullanımını ve dolayısıyla bakım maliyetini azaltmak; sınır ötesi ödeme süreçlerini iyileştirmek; yasa dışı faaliyetleri engellemek ve finansal katılımı artırmak.” ifadeleri kullanıldı.

Institutio Locomotiva tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Brezilya nüfusunun üçte biri olan 45 milyon Brezilyalının banka hesaplarına erişimi yoktu. Brezilya’nın finansal sistemindeki mevcut boşluklarla, dijital bir Real’in piyasaya sürülmesi muhtemelen çok az veya hiç fayda göstermeyecek gibi görünüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!