Brezilya Merkez Bankası (BCB), ülkedeki ekonomik hayatı kolaylaştırmak adına Kasım ayında anlık ödeme sistemini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Brezilya Merkez Bankası, Anlık Ödeme Sistemi adıyla başlatmayı planladığı cep telefonu, internet bankacılığı veya belirli ATM’lerle müşteriden müşteriye ve işletmeden işletmeye olan işlemleri 10 saniye veya daha kısa sürede halledebilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını ve bu sistemi 2020’nin Kasım ayında faaliyete geçirmek istediklerini açıkladı.

Bitcoin işlemlerini de kapsayacak

Merkez bankası, yaptığı açıklamada tüm finans ve ödeme kurumları için 500.000 aktif müşteri hesabına PIX aktarımlarını kolaylaştırmak için gerekli izinleri tanımladığı ifadelerine yer verdi.

Sistemdeki işlemler, bir QR kodu, SMS, e-posta veya vergi mükellefi kimlik numarası gibi tanımlayıcı bilgiler girilerek gerçekleştirilecek. Bu sayede vatandaşlar günlük işlemlerini çok rahatlıkla halledebilecek.

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos, PIX’in (Anlık Ödeme Sistemi) insanların hem ucuz, hızlı, şeffaf hem de güvenli bir ödeme aracına sahip olma ihtiyacından dolayı ortaya çıktığını; dünyada kullanımı iyiden iyiye artan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri işlemlerinin de bu sistemde rahatlıkla yapılacağını belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.