Kaçak durumda olan ünlü kripto para birimi türev işlemler borsası olan BitMEX’in kurucu ortağı Ben Delo, ABD’de polise teslim oldu. Delo, ABD Adalet Bakanlığı tarafından kara para akladığı iddiasıyla aranıyordu.

Bloomberg’in haberine göre, BitMEX’in kurucu ortağı Ben Delo, şirketindeki kara para aklama ile mücadele prosedürlerini yeterli şekilde uygulamama suçlamasıyla ABD’deki yetkililer önünde teslim oldu.

Kefaletle serbest kaldı

İngiltere’den New York’a giden ve Pazartesi günü yapılan duruşmada ABD Sulh Hakimi Sarah L. Cave’in huzurunda yargılanan Delo, suçsuz olduğunu iddia etti ve 20 milyon dolar kefaletle serbest bırakılan Delo, İngiltere’ye de geri dönebilecek.

Delo’nun avukatı Rachel Miller yaptığı açıklamada, “Sayın Delo’nun aleyhindeki suçlamalar temelsizdir ve ABD makamlarının haksız erişimini temsil etmektedir” dedi ve “Müvekkilim, suçlamalara karşı kendini savunmak ve mahkemede ismini temize çıkarmak istiyor” sözlerini sarf etti.

Oxford eğitimli bir matematikçi olan Delo, en çok kripto ticaret borsası BitMEX’in kurucu ortağı olarak biliniyor. BitMex zamanında varlığının büyük bir kısmı için dünyanın en büyük kripto para vadeli işlem borsalarından biri olarak biliniyordu kötü itibar nedeniyle pazarı Binance ve FTX gibi diğer firmalara kaybetti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.