Türk kripto para piyasasında hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Thodex ve Vebitcoin skandallarından sonra bu kez BTC Türk’ün adı veri sızdırılması iddialarına karıştı. Konuyla ilgili henüz nihai bir sonuca varılmış değil. Konunun mağdurları BTC Türk’e ulaşıp şikayetlerini iletirken, şirket ve kurucusu Kerem Tibuk konuyla ilgili açıklama yaptı.

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BTC Türk ile ilgili bir iddia piyasada endişeye yol açtı. İddialara göre borsanın kullanıcılardan talep ettiği isim ve soy isim, e-posta adresi, doğum tarihi, telefon numarası, açık adres, IP adresleri, hesaptaki bakiye türü ve miktarı ve hesap doğrulama için kullanılan selfie’lerin yer aldığı veriler RaidForums adlı bir hacker forumunda satışa çıkarıldı.

Sosyal medyada tepkilere yol açan konu akla Thodex ve Vebitcoin gibi borsalarda yaşanan mağduriyeti getirdi. BtcTürk’ün veri tabanına ulaştığını iddia eden hacker’lar, bu bilgileri 2018 yılında eski bir BtcTurk çalışanı aracılığıyla eriştiklerini BtcTurk’ün de olayı bilmesine rağmen konunun üstünü kapattığını iddia etti.

Verilerin 2019 yılına ait olduğu ve kullanıcıların “ad soyad, e-posta, telefon, adres” gibi bilgilerini içerdiği iddia ediliyor. Öte yandan Datapools kurucusu Tufan Poyraz da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda BtcTurk’ün veri tabanını hacklediklerini iddia eden grubun 50 kişilik yeni bir liste yayınladığını açıkladı.

BTC Türk ve Kerem Tibuk’tan açıklama

BtcTurk hacklendiği iddiaları büyük yankı uyandırırken, şirket Twitter üzerinden yaptığı resmi açıklamada bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklayarak, “Değerli kullanıcılarımız, Sistemlerimizde herhangi bir olağandışı durum bulunmamaktadır. Bilgi güvenliği ve yazılım ekiplerimiz 7/24 sizlerden gelen tüm öneri ve bildirimleri incelemeye, BtcTurk Destek Ekibi tüm sorularınızı cevaplamaya devam ediyor. Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde BtcTurk hakkında gerçeği yansıtmayan bilgi paylaşımlarına karşı gerekli hukuki süreç başlatılacak olup, titizlikle takip edilecektir. Her zaman olduğu gibi Bitcoin ve kriptopara işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir:  Deutsche Bank: Merkez bankası dijital paraları, gelecekte kağıt paranın yerini alacak

Mert Susur, BtcTurk kurucu ortağı Kerem Tibuk‘un Daktilo1984 yayınında yaptığı açıklamalarda iddialar ile bazı benzerliklere sahip olduğunu ifade ederek bunun söz konusu veri sızıntısı ile ilgili olup olmadığını kendisine sordu.

Kerem Tibuk ise söz konusu durumla ilgili açıklamada bulundu ve “Bir iki gündür konuşulan data hırsızlığı ile ilgili değil. Bahsettiğim bir çalışanın, başka bir çalışanın da şifresini çalarak bir takım hesaplara TL eklemesi ve kriptoya çevirerek çıkarmaya çalışması olayı. Olay emniyet tarafından çözüldü suçlu kişi hala hapiste sanırım.” şeklinde konuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.