Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından Btc Türk, geçtiğimiz hafta gündem olan ve binlerce kişinin verilerinin sızdırıldığına dair iddiaları doğrulayarak 500 bin kişiden fazla kişinin bu olaydan etkilenebileceğini açıkladı. BtcTurk konuya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli bildirimlerin yapıldığını duyurdu.

Btc Türk, 2018 yılından önce plâtforma üye olmuş 516.954 Btc Türk kullanıcısının ad ve soyadı, TC kimlik numarası bilgilerinin etkilenmiş olabileceğini ifade edilirken, kullanıcıların selfie kayıtları, bakiye bilgileri, banka hesapları, finansal şifreleri ve nitelikli verileri ile ilgili olarak herhangi bir veri sızıntısının söz konusu olmadığı vurgulandı.

“Kullanıcılarla iletişime geçmeye başladık”

Btc Türk’ün yaptığı açıklama şu şekilde…

“Bahse konu iddialarda sunulan örnek verilerin iş ortaklığı içerisinde olduğumuz kurumlar ile KVKK kapsamında yapılan sözleşmelere uygun olarak paylaşılmasından önce, Temmuz 2018 tarihinde sistem dışına çıkarılan veri setlerinden birinin taslak hali (veritabanından alınan ilk hali) olduğu değerlendirilmiştir. Bahse konu veri setinin depolandığı ortamda oluşan bir güvenlik ihlali neticesinde şirket dışına çıktığı düşünülmektedir. “Bahse konu veri ihlalinde kullanıcılarımızın selfie/özçekim kayırları, bakiye bilgileri, banka hesapları, finansal şifreleri ve nitelikli verileri ile ilgili olarak herhangi bir veri sızıntısının olmadığını önemle bildiririz. Bahse konu veri ihlalinden, ihlale konu Temmuz 2018 tarihinden önce kayıt olmuş 516.954 kullanıcımızın Temmuz 2018 tarihinde güncel olan aşağıdaki verilerinin etkilendiği düşünülmektedir. Kullanıcılarımızın işlem güvenliği açısından büyük önem teşkil eden şifre/parola gibi verileri ise sistemlerimizde güvenle saklanmaktadır. PBKDF2 algoristması ile parolalar tek taraflı şekilde saklanarak, ilgili şifre sahibi kullanıcı dışında kimsenin bilemeyeceği ve geriye döndürülemez bir şekilde korunmaktadır. PBKDF2 algoritmasının mevuct teknolojik imkanlarla geri döndürülmek suretiyle şifrelerin tespiti mümkün değildir. Yukarıda ifade edilen verileri sızıntıya uğrayan kullanıcılarımız ile sırasıyla iletişime geçilmee başlanmıştır.”

Veri ihlalinden Temmuz 2018 tarihinden önce kaydolmuş 516 bin 954 kullanıcının o sırada güncel olan aşağıdaki verilerinin etkilendiğinin düşünüldüğü belirtildi:

  • Btc Türk’te kayıtlı ad soyad, TC kimlik numarası ve kullanıcı numarası bilgisi
  • Btc Türk’te kayıtlı e-posta bilgisi
  • Btc Türk’te kayıtlı doğum tarihi
  • Btc Türk’te kayıtlı cep telefonu numarası
  • Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş tarihi
  • Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş yapılan IP adresi
  • Geri döndürülemez şekilde PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri
İlginizi Çekebilir:  Novogratz, Bitcoin için zaman verdi: 18 ay içinde 20 bin dolar olacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.