Buy the rumour, sell the news, finans piyasalarında da sıkça kullanılır ve söylentiyi satın al, haberi sat anlamına gelir. Kripto para borsaları için de kullanılan buy the rumour, sell the news hipotezine göre büyük yatırımcılar haber satın alarak Bitcoin ve Altcoin fiyatlarına etki ederek değişimler yaşanmasına neden olur, ardından kâr elde etme amacıyla satış yapar. 

Buy The Rumour, Sell The News Örnekleri

Kripto para borsalarındaki manipülasyon yöntemlerinden biri olan buy the rumour, sell the news, Türkçe haliyle söylentiyi satın al, haberi sat öğretisi belirli dönemlerde belirgin şekilde gözlenmektedir. Buy the rumour, sell the news örneklerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

XVG – PornHub Ortaklığı

Dünyanın en popüler pornografik video izleme ve paylaşım sitesi olan PornHub, 2018 yılında Verge (XVG) kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bu haberin ardından buy the rumour sell the news algısının net bir örneği yaşandı ve XVG fiyat değerinde sert bir düşüş meydana geldi. 

XVG değerindeki düşüşten kısa bir süre sonra Verge ve PornHub arasındaki iş birliğinin çok büyük ve önemli olduğuna dair söylentiler yayılmaya başladı. Ortaya çıkan söylentilerden kısa süre sonra kripto para yatırımcıları XVG satın almaya başladı. İki haftalık süreç içerisinde yaklaşık %300 oranında fiyat artışı yaşayan XVG kripto para birimi, kâr elde etmek için satış yapan kişilerden dolayı düşüş yaşadı. 

Bakkt Birimi Warehouse’ın Açılması

Bakkt emanet birimi Warehouse, 2019 yılının sonlarına doğru açılış yaptı. Warehouse firması, bir açıklama yaparak fiziksel vadeli BTC işlemleri için çalışma yürüttüklerini duyurdu ve kısa süre içerisinde aktif olarak hizmet vereceklerini belirtti.

Yapılan açıklamadan kısa süre sonra Bitcoin fiyat endeksinde belirgin bir düşüş meydana geldi. Bakkt’ın açılma haberinden sonra yaşanan düşüşün buy the rumour, sell the news örneği olduğunu düşünen kripto para analistlerinin sayısı bir hayli fazla.

İlginizi Çekebilir:  Güney Kore'de Bitcoin ve kripto para hazırlığı: 2021 yılında vergi alınacak

Bitcoin fiyatları haberin çıkış noktasından sonra neredeyse 700 dolar düştü. Yaşanan düşüşten bir süre sonra Bitcoin fiyatlarında toparlanma görüldü. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.