Ünlü blockchain araştırma şirketi Chainalysis‘e göre Bitcoin, kripto para borsaları dışında günlük hayatta yaygın kullanılmıyor.

Bloomberg’de yer alan haberde New York merkezli blockchain araştırma şirketi Chainalysis’in raporuna göre Bitcoin’in sosyal alanda kullanımının henüz istenen düzeye gelmediği belirlenirken; 2019’un ilk dört ayında Bitcoin kullanımının sadece yüzde 1,3’ünün tüccarlardan geldiğini ortaya koydu.

Piyasa değeri 150 milyar doları aşan lider kripto para biriminin günlük hayatta kullanımının yaygınlaşmasının zaman alacağı ve BTC’nin yeni bir popüler dalgayla paraya karşı dijital bir alternatif olarak görülmesi olası çok bir ihtimal olduğu belirtildi.

Bitcoin’in kullanım alanları. Görsel: Bloomberg

Öte yandan Bitcoin’i elinde tutan insanlar, onu sosyal hayatta kullanmak yerine yatırım yapıp, HODL dediğimiz yöntemle ellerinde tutmayı tercih ediyor. Kripto para biriminin fiyatının son derece oynak olması sebebiyle insanlar bu yola başvuruyor.

Şirketin baş ekonomisti Kim Grauer bu durumla ilgili “Bitcoin kullanımı sadece borsalardaki alım satım işlemlerinde görülüyor. Bu, Bitcoin’in en üst düzey kullanım durumunun spekülatif olduğu ve günlük ticaret işlemlerde Bitcoin kullanımının henüz bir gerçeklik durumunda olmadığını gösteriyor.” dedi.

Bitcoin’in fiyatı, Ocak ayından bu yana iki kat artarak Perşembe günü 9 bin dolara kadar yükseldi. BTC, geçen yıl yüzde 70’ten fazla düşüşe geçmeden önce 2017’de % 1.400 artış göstererek 20 bin dolara çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Lider kripto paranın fiyatı, şu sıralarda büyük borsalarda 8 bin 790 dolar civarlarında seyrediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!