Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase ve kripto para ekosistemi için büyük gün geldi. Coinbase, bugün ‘COIN’ koduyla ABD’nin en büyük borsalarından Nasdaq’ta listelenecek. Kripto para borsasının borsadaki referans fiyatı, hisse başına 250 dolar olarak belirlenmişti.

Nasdaq’ta ilk kez gelenekselin aksine doğrudan bir listeleme yolu ile halka açılmayı seçen Coinbase, mevcut hissedarlara, kuruculara, çalışanlara ve yatırımcılara piyasada hisse senedi satma fırsatı sunacak. Coinbase, daha listelenmeden önce 100 milyar doları aşkın bir değerlemeye ulaşmıştı.

Çalışanlarına hisse dağıttı

Coinbase yönetimi, listelenme başarısını çalışanlarıyla paylaşarak toplamda 1700 kişiye kişi başı tam 100 hisse verdi. Nasdaq, Coinbase hisselerinin 250 dolar değerle işleme açılacağını açıklamıştı. Bu hesaba göre, çalışanların aldıkları hisseler eğer belirtilen değere ulaşırsa, bir Coinbase çalışanı 25 bin dolarlık değerde hisseye sahip olacak.

Kullanıcıları ağırlıklı olarak Bitcoin ve Ethereum ile ilgilenen Coinbase, şu anda 56 milyon doğrulanmış kullanıcısı bulunuyor.

Coinbase hakkında bilinmesi gerekenler

  • Kripto para piyasasının belki de ilk aktörlerinden olan Coinbase, iki genç girişimci eski Airbnb çalışanı Brian Armstrong ve eski Goldman Sachs trader’ı Fred Ehrsam tarafından 2012 yılında San Francisco’da kuruldu. Şu an 100’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coinbase’in, yaklaşık 1300 çalışanı bulunuyor.
  • Coinbase’in kurucusu ve CEO’su Brian Armstrong’un 6.5 milyar dolarlık serveti varken, kurucusu ancak şu anda şirkette herhangi bir aktif görev almayan diğer kurucu Fred Ehrsam’ın ise 1.9 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Borsanın en fazla hissesi yüzde 25’lik payla melek yatırımcı, %25’lik payla Andreessen Horowitz’in elinde.
  • Nasdaq’ta listelenecek Coinbase için yaklaşık 100 milyar dolarlık bir değer biçilirken, Goldman Sachs ise bu değerlemeyi 66.5 milyar dolar olarak öngörüyor. Ayrıca bu değerlemelere bakılınca Coinbase’in değeri New York Borsası ve Nasdaq’ın toplamını geçmiş durumda.
  • Bloomberg’in tahminlerine göre, şirketin kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam, 15 ve 2 milyar dolarlık hisselere sahip olacak.
  • Coinbase, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ilk çeyrek kârının 730-800 milyon dolar arasında bir yerde geleceğini açıklamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!