Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için Merkez Bankası’nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını iddia etti.

Reuters haber ajansı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 40 milyar liralık (6,6 milyar dolar) yedek akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenlemeler üzerinde çalıştığını bildirdi.

Ajansa konuşan üç ekonomi yetkilisinin verdiği bilgiye göre, bütçe açığının öngörülenden fazla olması nedeniyle böyle bir adım planlanıyor. Tasarının meclise getirilip getirilmeyeceği veya zamanı konusunda bilgi verilmedi, ancak kaynaklardan biri “yakında” olacağını söyledi.

TCMB bilanço verilerine göre, 2018 yılı sonunda bankanın yedek akçesi 27,6 milyar lira oldu.

Kaynaklardan biri, geçen yılki yedek akçelerin bu yılkiler ile birlikte 40 milyar liraya ulaştığını belirterek “Bu miktarın 2019 merkezi yönetim bütçesine devredilmesi uygun görülmüştür. Bu adım bütçeyi iyileştirmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin bütçesi, 2019 yılının ilk çeyreğinde 36,2 milyar lira açık verdi. Açığın yıl sonuna kadar 80,6 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

İhtiyat akçesi nedir, ne zaman kullanılır?

İhtiyat akçesi, öngörülmeyen durumlara karşı hazırlıklı olmak amacıyla ayrılan likiditeye denir.

2018 sonunda MB bilançosunda 27.6 milyar lira olarak yer alan ihtiyat akçesinin hazineye aktarılması gündemde ve bu durum Merkez Bankası Kanunu’ndaki maddede şu şekilde açıklanıyor:

Karın dağıtılması
Madde 60- Bankanın yıllık safi karı, aşağıdaki şekilde dağıtılır:

  • a) % 20’si ihtiyat akçesine;
  • b) Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden, % 6 oranında ilk kar hissesi olarak hissedarlara;
  • c) Yukarıdaki yüzdeler tutarının düşülmesinden sonra kalan miktarın en çok % 5’i, iki aylık maaş tutarını geçmemek üzere Banka mensuplarına ve %10’u fevkalade ihtiyat akçesine;
  • d) Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden Genel Kurul kararıyla en çok % 6 nispetinde ikinci kar hissesi olarak hissedarlara.
  • Bu dağıtımdan sonra kalan bakiye Hazineye verilir.
İlginizi Çekebilir:  Uber'de beklenen gerçekleşti: Hisseler halka arz edildi

Ekonomistler karamsar görüşte

Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Reuters’in, TCMB’nin ihtiyat akçelerinin bütçeye devredileceği yolundaki haberi umarım doğru değildir. Bu para basmak demektir. Kısa vadeli avans uygulaması çok daha namuslu bir uygulamaydı.” ifadesini kullanırken Uğur Gürses ise, “Merkez Bankası’nın yıllık karı üzerinden ayrılan 46 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması girişimi varmış; bu para basmaktan farklı değil. Getireceği sonuç da enflasyon ve kur artışına yakıt olmak.” şeklinde görüş belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.