Yenilenebilir enerji ile Bitcoin madenciliğinin tartışıldığı şu günlerde Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Canaan, Kazakistan’da yeni hizmet merkezi açtı.

Çinli Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Canaan, Kazakistan’da ilk denizaşırı satış sonrası servis merkezini kurdu. The Block kaynaklarına yapılan açıklamada merkezin yerel müşterilere makine testi ve bakımı, garanti hizmetleri ve teknik danışmanlık gibi satış sonrası hizmetler sunacağı belirtildi.

Canaan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nangeng Zhang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kazakistan’da hizmet merkezinin kurulması, satış sonrası coğrafi kapsamımızı genişletmek ve büyüyen uluslararası müşteri tabanımızı desteklemek için daha hızlı ve daha kolay erişim sağlamak açısından stratejik” dedi.

Kazakistan dünyanın en ucuz elektrik fiyatına sahip ülkelerden

Canaan’ın küresel müşteri tabanı gerçekten genişliyor. Çinli Bitcoin madenciliği şirketinin 2021 yılı ilk çeyrek satışlarının %78’i denizaşırı pazardan geldi. Bu, denizaşırı pazar payının sadece %5 civarında olduğu 2020 yılının ilk çeyreğine göre önemli bir sıçramaya tekabül ediyor.

Kazakistan, dünya üzerinde sayılı en ucuz elektrik fiyatlarından olması sebebiyle kripto madenciliği endüstrisi patlama yaşıyor. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre Kazakistan, küresel Bitcoin hash oranında %6’lık bir payla şu anda dünyanın dördüncü en büyük Bitcoin madenciliği ülkesidir. Bu veriden yola çıkan Canaan, Kazakistan’da bir kripto madenciliği işiyle şirketine seviye atlatma amacı güdüyor.

Geçen Eylül ayında Kazakistan, yerel madencilik sektörüne 300 milyar tenge (700 milyon doların üzerinde) değerinde yatırım çekmek istiyordu.

Dünya üzerinde en yüksek hash oranına sahip ülkeler. Kaynak: cbeci.org/mining_map
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!