Cardano Coin (ADA, ADA Coin) ismiyle bilinen bu dijital para birimi, aralarında Ethereum’un eski CEO’sunun da bulunduğu bir ekip tarafından, 60 milyon dolarlık bir küresel yatırım ile yenilikçi bir teknolojiyle üretilmiştir.

Japonya merkezli bir proje olsa da, altyapısının arkasında uluslararası akademik ölçekte bir ekip bulunmaktadır. “Ouroboros: A Provably Secure Proof of Stake Protocol” başlıklı whitepaper’ı ile kompleks yapısını bir nebze olsun gözler önüne süren Cardano (ADA), çok katmanlı bir yapıya sahip üçüncü nesil bir blockchain (blok zinciri)’dir.

Birçok dijital para biriminden farkı, hükümetlerin regülatif yaklaşımlarıyla uyumlu, faturalandırılabilir, vergilendirilebilir ve muhasebelendirebilir olmasıdır. Ayrıca geliştiricilerinin kendi tabiriyle “bilimsel bir felsefe ve araştırma odaklı bir yaklaşımla gelişen ilk blockchain platformudur.”

Piyasa değeri olarak neredeyse hep ilk 10’da


Piyasa değeri açısından ilk 10 sırada bulunan dijital para birimleri arasında en genci olan Cardano (ADA) Coin, daha önce geliştirilen protokollerden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformu ortaya koymuştur. Cardano, blockchain altyapısını kullanan bir hakemli ağdır.

Cardano ağı, iki katmandan oluşan akıllı bir sözleşme platformudur. Birinci katman Cardano anlaşma katmanı (Cardano Settlement Layer) olarak bilinir ve ADA’nın para birimi olarak kullanıldığı işlemlerin çözülmesi amacına hizmet eder. İkinci katman kontrol katmanıdır, akıllı sözleşmeler için operasyonel bir ortamı temsil eder. Cardano (ADA) Coin ile yapılan işlemler, Proof of Stake yöntemi ile yapılıyor, bir çeşit vardiya sistemi denilebilecek bir yapı ile kontrol edilerek onaylanmaktadır.

Ödül mekanizması geçerli

Kripto para piyasasında uzun zamandır ilk 10’da yer alan Cardano (ADA) Coin, sonzamanlarda yaptığı çıkış ile (yazının yayımlandığı tarih itibariyle) tanesi 1 Dolar olarak değerlenmiştir. Piyasa değeri yaklaşık 30 Milyar Dolar olarak ölçülen Cardano (ADA), 45 milyar adet olması planlanan toplam arzının yaklaşık %69’unu yani yaklaşık 31 milyon adetini piyasada bulundurmaktadır. Tamamı piyasaya arz edildiği takdirde, toplam piyasa değerinin yaklaşık 45 Milyar Dolar olması ön görülmektedir.

Ünlü kripto para analisti Michaël van de Poppe tarafından, yakında gelmesi beklenen boğa piyasasında (alt sezon sezonu) 7 ile 10 dolar arasında değerlenmesi beklendiği tahmininde bulunulan Cardano (ADA) madenciliği de, Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi donanım temelli olarak yapılmamaktadır. Cardano (ADA) Coin yatırımcıları, ellerinde tuttukları ADA Coin’leri stake pool (pay havuzu) içinde işleterek madencilik yapmakta ve ödül kazanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Nexo Coin (NEXO) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Cardano coin, ADA coin hangi borsalarda listeleniyor?

Cardano ağı yapısında önemli teknik güncellemeler ve iyileştirmeler geliştirdiklerinin açıklanması, bir üniversite ile işbirliği içinde “Akıllı Sözleşme Enstitüsü” kurulacağı ve bu enstitü içinde Cardano Vakfı’nın paydaş olacağı haberleri ve hard fork beklentisi, Cardano (ADA) Coin için geleceğe yönelik fiyat tahminlerinin iyimser olmasını sağlamaktadır. Cardano (ADA) Coin, Türk Lirası ile Binance, Paribu, BTCTurk, Bitpanda başta olmak üzere Huobi Global, Kraken, OKEx, Gate.io, Crypto.com gibi kripto para borsalarından alınabilmekte, yine bu borsalarda transfer (çekme ve yatırma) işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanında Binance borsası üzerinden ADA Coin stake edilebilmektedir.

ADA Coin satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.


Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!