Muhasebe devi PwC kurumu ile ortaklaşa derlenen bu yılki Crypto Valley Top 50 raporuna göre, kripto paralardaki beklenmedik fiyat rallisinin ardından Cardano, 40 milyar dolarlık değeriyle İsviçre “Crypto Valley (Kripto Vadisi)”nde Ethereum’dan sonra ikinci en büyük kripto para projesi unicorn’u oldu. Cardano’yu 29.3 milyar dolarlık değeriyle Polkadot, onu da 3.9 milyar dolarlık değeriyle Aave takip ediyor.

Geçen yılki raporda listeye bile giremeyen sadece 869 milyon dolarlık değere sahip Cardano’nun bu çıkışı dikkat çekti. İsviçre’nin Zug adlı kenti ‘Kripto Merkezi ya da Kripto Vadisi’ olarak kabul ediliyor. Dünyanın en büyük kripto merkezindeki ilk 50 şirketin toplam değeri 255 milyar dolara yakın ve 2021 Şubat ayı sonu itibariyle yatırımcılardan 3,7 milyar dolar fon aldı.

Regülasyon dostu Kripto Vadisi, Liechtenstein’in de dahil olduğu durumda 960 şirkete ev sahipliği yapıyor. Pandeminin getirdiği önemli zorluklara rağmen, toplam çalışan sayısını 5.180’e çıkardılar. Kripto para alım satım ve saklama hizmeti veren kuruluş Bitcoin Suisse, çalışan sayısı şu anda 100 çalışanı aştı ve Kripto Vadisi’nin en büyük işvereni olmayı sürdürüyor.

Bitcoin Suisse, geçen ay, tüm vatandaşların ve yerel şirketlerin Bitcoin ve Ethereum’da vergi ödemesine izin veren Zug kantonuyla ortaklığını duyurmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.