Cardano (ADA) ve Tezos (XTZ), Weiss Crypto Ratings tarafından en iyi blockchain teknolojisine sahip kripto para seçildi. Bitcoin ve Ethereum alt sıralarda yer aldı.

Cardano ve Tezos, teknolojik açıdan en iyi blockchain altyapısına sahip olduğu kripto derecelendirme şirketi Weiss tarafından belirlendi. Cardano risk/ödül kategorisinde D- notu alırken, Tezos ise aynı kategoride D+ aldı.

Derecesi ‘mükemmel’ olarak işaretlenen kripto paraları Cosmos (ATOM) ve Factom (FCT) takip ederken; dünyanın çok yatırım yapılan kripto ögesi olan lider kripto para Bitcoin (BTC) ise “yeterli” düzeyde olarak derecelendirildi.

Sıralamada 11. sırada yer alan Bitcoin ve 5. basamakta bulunan Ethereum, platform tarafından ölçülen 123 kripto para birimi arasından en çok benimsenen kripto paralar olduğun için en yüksek genel dereceye ulaşarak notu A olarak derece aldı.

Tezos, Cardano ve Cosmos gibi coinler, daha doğa dostu olarak görülen Proof of Stake altyapısını kullanırken, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paralar da Proof of Work algoritmasından oluşuyor. Teknolojisi dolayısıyla ilk sıralarda yer alan Tezos’un piyasa değeri yaklaşık 2 milyar dolar iken, Cardano’nun piyasa değeri ise 1.2 milyar dolara yakın.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.