Blok zincirlerinin en büyük sorunlarından biri olan ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için akıllı kontrat teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir blok zinciri projesi olan Cartesi, merkeziyetsiz uygulama (dApp) geliştiricileri için daha güçlü üretim fırsatı sağlar ve blok zincir ekosistemi ile geleneksel yazılım ekosistemini birleştirmeyi hedefler.

Linux mimarisi ile çalışan Cartesi projesinin arkasında geleneksel yazılım dünyasından gelme yenilikçi bir ekip yer almaktadır. Projenin odaklandığı ölçeklenebilirlik problemi, blok zincirlerinde aynı anda yapılan işlem sayısının arttığında ağın yavaşlaması ve yetersiz kalmasıdır. Cartesi ekibi bu sorunu çözmek için Linux işletim sistemi mimarisi üzerinde geliştirilen merkeziyetsiz uygulamaların blok zincirde çalıştırılmasını sağlamaktadır. Ancak son kullanıcılar istedikleri işletim sistemini kullanabilirler. Cartesi ağı, kendi kendine yetebilen, tekrar üretilebilen ve şaffaflık sağlayan kendi sanal makineleri Cartesi Machine’yi kullanır.

Bu projenin kendi kripto para birimi (token’i) Cartesi Coin ya da CTSI Coin olarak adlandırılır. CTSI Coin, Cartesi’nin yan zincirlerinde gerçekleşen veri depolama faaliyetlerinde kullanılır. Geliştiriciler Cartesi ağında kendi yazılımlarını oluşturmak için gereken veri depolama alanını satın almak için CTSI coin ile ödeme yapar. CTSI madencileri de sisteme ekledikleri veriler için CTSI Coin ile ödüllendirilir.

Toplam arzı 1 milyar adet olan CTSI coin’in yaklaşık 363 milyon adedi dolaşımdadır. Piyasa değeri yaklaşık 251 milyon dolar olan Cartesi coin, yazı yayına hazırlandığı sırada 0,69 dolar fiyatındaydı. 2021 Mayıs ayında 1.75 dolar ile tüm zamanların zirvesine ulaşan Cartesi Coin, 2020 Mayıs’ında yani ATH’den sadece 1 yıl önce ise 0.02 dolar değerindeydi. Cartesi (CTSI) Coin, Binance borsası üzerinden satın alınabiliyor.

Cartesi Coin (CTSI)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!