CELO, akıllı telefon kullanıcıları tarafından kolayca ve basitçe kripto para kullanılmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir dijital para birimi ve blok zinciri teknolojisidir. CELO’da genel anahtar (cüzdan numarası) telefon numarasıdır. Bu sayede onlarca karakterden oluşan karışık cüzdan adresleriyle uğraşmak zorunda kalmayan kullanıcılar, herhangi bir kripto para borsasında hatta herhangi bir bankada hesapları olmasa bile kolayca birbirlerine kripto para gönderip alabilirler.

Celo Vakfı tarafından geliştirilen Celo projesi, herkes için eşit bir finansal sistem yaratma amacıyla eğitim, teknik, çevre ve toplum alanında araştırma ve yatırımlar da yapıyor.

Celo ekosistemi birçok stabil para birimini de destekliyor, bu sayede kripto paralara yabancı olan kullanıcılar, dalgalanma riskleri olmadan, sadece telefon numaralarını kullanarak, çok hızlı biçimde, düşük komisyonla para alıp gönderebiliyor.

Celo ne işe yarıyor?

Şu anda dünyanın finansal sistemi yaklaşık olarak her 3 yetişkinden 1’ini sistem dışında tutuyor. Aynı zamanda 2020 yılında 6 milyar akıllı telefon gelişmekte olan pazarlara yayılacak. Telefon ile erişim sağlanabilen kripto paralar dünyada bankacılık sistemi dışında kalan kişilerin finansal sisteme erişebilmelerini sağlama konusunda umut vadediyor.
Bu potansiyele rağmen, son 10 yılda kripto para birimleri bu topluluklara hala dokunabilmiş değil. Kripto paraların kullanımı birçok kişi için hala çok karmaşık ve kripto paraların fiyatlarındaki değişkenlik işletmelerin kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmesine mani oluyor. Buna ek olarak bankacılık sistemi dışında kalan topluluklar mobil operatörlerin veri kısıtlamaları sebebiyle çoğu zaman blokzinciri ağlarına erişemiyor.

Gelişen pazarlar ve gelişmekte olan ülkelerde — Tanzanya, Kolombiya, Arjantin, Meksika, Filipinler ve Kenya — yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda Celo, mobil öncelikli blokzinciri platformu ile birlikte basit bir akıllı telefona sahip olan herkesin erişebileceği finansal araçlar sunuyor. Bu platformda varlık transferi, kullanılan global teknoloji sayesinde geleneksel bankalara kıyasla çok daha hızlı ve çok daha az maliyet ile gerçekleştirilebilir. Kripto para birimlerinin tamamen programlanabilir olması sayesinde ise çeşitli finansal hizmetler maliyetli aracılar olmadan oluşturulabilir

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin grafik yorumlama nasıl yapılır?

Celo ağı; Celo Dolar, yerel para birimleri, emtia tabanlı sabit koinler gibi değeri sabit birimler ekosistemini barındırabilen bir stabilite protokolüne sahiptir. cLabs ekibi, sabit para birimlerini SMS gönderir gibi kolayca gönderebileceğiniz Celo Cüzdanı’nı yarattı. Celo’nun tamamen açık kaynaklı olması sayesinde geliştiriciler dünyanın dört bir yanındaki insanlara fayda sağlayacak finansal uygulamalar ve hizmetler oluşturabilirler.

Kripto para yatırımcıları ise Celo projesinin dijital para birimi olan CELO coin’i uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmektedir. 1 milyar adet üretileceği duyurulan CELO coin’in şu an 184 milyon adedi dolaşımdadır ve toplam piyasa değeri 734 Milyon Dolar’ı geçmiştir. 3,99 Milyar Dolar’lık bir değer potansiyeline sahip olan CELO coin, kripto para piyasasında 77. sırada ve şu an 1 CELO, 3.99 Amerikan Doları’na eşittir. CELO tüm zamanların zirvesini 2021 Şubat’ında 5.76 Amerikan Doları ile yakalamıştır.

CELO coin, Türk borsaları arasında sadece Paribu’da listelenirken, yurtdışında Coinbase Pro, Binance, OKEx, Upbit, Bittrex, Gate.io gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

CELO coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!