Dünyadaki geleneksel bankacılık temelli finans sisteminin her 3 yetişkinden birini oyun dışında bırakması, buna karşın sadece geçen yıl 6 milyardan fazla akıllı telefonun gelişmekte olan ülkelerde satılmış olması arasındaki çelişki ve ilişkiye odaklanan merkeziyetsiz bir finans girişimi (De-Fi) olan Celo, sadece internet erişimi ve bir akıllı telefon ile transfer edilebilen, alınıp satılabilen kripto paraların bankacılık ve finans sistemi dışında kalan kişilerin de oyuna dahil olmasını sağlıyor.

Celo projesi, mobil öncelikli blok zinciri altyapısı sayesinde basit bir akıllı telefona sahip herkesin kullanabileceği finansal araçlar sunuyor ve dijital para transferini çok daha hızlı ve çok daha az maliyetli gerçekleştirebilmeye olanak sağlıyor. Celo blok zinciri altyapısında yerel para birimleri ve  emtia tabanlı stable coin’ler SMS gönderir gibi kolayca alınıp gönderilebiliyor. cLabs isimli şirket tarafından geliştirilen Celo ağı, internet erişiminin kısıtlı ya da yavaş olduğu üçüncü dünya ülkeleri başta olmak üzere Bitcoin ve Ethereum ağlarına erişimi kolaylaştırmak için ultra hafif bir istemci ve minimum veri gereksinimi ile çalışmaktadır ve söz konusu hafif istemciler, blok zinciri ile bağlantı kurabilmek için “full node” denilen ağın tüm işlem geçmişini barındıran sunuculardan veri çeker. Celo ağında kullanın Celo cüzdanı ise telefon numaralarını kriptografik bir adresle eşleştirerek, Celo ağına katılmamış kişilere bile para göndermeyi mümkün kılar.

Celo coin (CELO), bu ağın dijital para birimidir. Celo Coin, Celo Dolar isimli bir stable coin yani dolara endeksli bir dijital para birimiyle desteklenir. 1 milyar adet piyasa arzı bulunan CELO Coin, yazı yayına hazırlandığı sırada 5.28 Dolar ile fiyatlanmaktadır. Yaklaşık 1,2 milyar Dolar piyasa değeri bulunan CELO coin, Nisan 2021’de 7.24 Dolar ile tüm zamanların zirvesine ulaşırken, Mayıs 2020’de ise 0.79 Dolar ile dip fiyatı görmüştü.

İlginizi Çekebilir:  Augur (REP) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

CELO coin başta Binance olmak üzere birçok kripto para borsasından alınıp satılabilir.

Celo Coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.