ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), 170 ABD vatandaşını ve dünya çapında da 1000’den fazla kişiyi dolandırarak toplamda 20 binden fazla Bitcoin çalan Benjamin Reynolds adlı bir İngiliz vatandaşını 571 milyon dolarlık para cezasına çarptırdı. Ancak durum şu ki Bitcoin dolandırıcısı ortalarda görünmüyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, Benjamin Reynolds’un 2017 yaz ve sonbaharında yaptığı dolandırıcılık için 571 milyon dolarlık ceza ödemesini talep eden bir açıklama yaptı. Güney New York Bölge Savcılığı tarafından alınan karara göre, cezanın 429 milyon dolarlık büyük kısmı para cezası, ek olarak da o dönem dolandırdığı Bitcoin’lerin değeri için 142 milyon dolar da mağdurlara iade olarak ödenmesi kararlaştırıldı.

Bugünkü değeriyle 1 milyar dolara yakın olduğu tahmin edilen 20 bin Bitcoin’in ve Benjamin Reynolds’ın akıbeti ise bilinmiyor. Bitcoin dolandırıcısı İngiliz’in bu Bitcoin’leri 170 ABD vatandaşından çaldığı dönemde BTC 1.500 dolar civarlarındaydı.

İnsanları nasıl dolandırdı?

İngiltere’nin Manchester şehrinde yaşadığı bilinen Reynolds, Control-Finance adlı bir hayal ürünü şirket aracılığıyla yaklaşık 170 ABD vatandaşını dahil 1000’den fazla kişiyi hedef aldı. Reynolds, bir web sitesi kurdu sonra çeşitli sosyal medya profillerini ve e-posta iletişimlerini kullanarak, insanlara ulaştı. Yatırım danışmanı ve trader adı altında birden fazla kişiyi de olaya dahil ederek insanların varlıklarını kendilerine emanet etmelerini bu şekilde paralarının katlanacağını ve garanti kazanç elde edeceklerini vaat etti.

Dolandırıcıların kurduğu Control Finance, reklamlarla sosyal medyada da yayıldı. Mayıs-Ekim 2017 tarihleri arasında 170 ABD vatandaşı olmak üzere Dünya genelinden 1000’den fazla insan, bu siteye 22.190,542 adet Bitcoin gönderdi. Ekm 2017’ye kadar garanti ödeme sözü veren Reynolds bu ödemeyi asla yapmadı ve bu tarihten itibaren kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilir:  Tesla'dan sonra sıra Oracle'da mı? Larry Ellison Bitcoin mi alacak?

572 milyon dolar para cezası alan Reynolds, CFTC’nin denetimindeki piyasalardan men edildi ve ömür boyu işlem yapamayacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.