Zincir üstü veri analiz şirketi Chainalysis tarafından yayımlanan raporda 2020 yılında dünya üzerinde Bitcoin’den en çok kâr eden ülkeler açıklandı. Türkiye 300 milyon dolarlık kâr ile 14. sırada yer aldı.

Kripto dünyasıyla ilgili araştırmaları ve raporlarıyla bilinen Chainalysis, Bitcoin’de geçen yıl global çapta hangi ülkenin ne kadar kâr ettiğini bir raporla ortaya koydu.

Şirketten yapılan açıklamada verilerin yaklaşık tahminlerden oluştuğunu belirterek 2020 yılının Bitcoin için önemli bir yıl olduğunu çünkü kurumsal dolar akışı, varlığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardığından bahsedildi. Kripto para biriminde coğrafi analiz, teknolojinin merkezi olmayan doğası nedeniyle zor olduğu ifade edilen raporda ABD odaklı borsalar 2020’de büyük girişler görüldüğü de not edildi.

Bitcoin’de kârda Türkiye 14. sırada

2020 yılında Bitcoin‘de en çok kâr eden ülkenin 4.1 milyar dolarlık veriyle Amerika Birleşik Devletleri olduğunu bunu ikinci sırada 1.1 milyar dolar ile Çin ve 900 milyon dolar ile Japonya takip ederken; Türkiye 300 milyon doların üzerinde bir rakam ile 14. sırada kendisine yer buldu. Ülkemizi 300 milyon dolar ile İtalya ve Brezilya bulunuyor.

Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 5 milyonun üzerinde kripto para alım satımı yapan insanın bulunduğu düşünülüyor. Türk vatandaşlarının yapılan anketlerde Bitcoin ve kripto parayı enflasyondan korunma ve geçim aracı olarak gördüğü belirtilmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!