Amerikalı bir finansal teknoloji kuruluşu olan SmartContract tarafından 2015 yılında tohumları atılan ve 2017 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimi olan Chainlink (LINK ya da LINK Coin), Ethereum blockchain’i (blokzincir) ERC-20 teknolojisi altyapısını kullanmaktadır. Peki Chainlik nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Zincir dışı kaynaklara erişme özelliği ile akıllı sözleşmeler ve blockchain (blok zincir) arasında bağlantı sağlama amacı taşıyan Chainlink, akıllı sözleşmelerin birçok endüstride devrim niteliğinde yenilikler hayata geçirmesine rağmen henüz geleneksel sistemlerle yeterince entegre olamadığı iddiasıyla, blok zincir dışı sistemler ile bir köprü görevi üstlenmesi amacıyla hayata geçirildi.

Chainlink ağı, bu köprünün ismidir. Chainlink ağının ana amacı, iş dünyasında akıllı sözleşmelerin uygulanabilirliğinin ve kullanımının arttırılmasıdır. Chainlink token (LINK ya da LINK Coin) adı verilen sanal para birimi ise, bu ekosistemin para birimidir ve bir veri beslemesine sahip olan kişilerin bu verilerini doğrudan akıllı sözleşmelere sunmasına olanak sağlaması karşılığında kullanılır.

Chainlink ne işe yarar?

Kısacası Chainlink sistemi, şirket ve kurumların kendi blockchain (blokzincir) sistemlerini kurmaları yerine, ki bu çok zahmetli bir iştir, akıllı sözleşmeler ile block chain sistemlerine adapte olmasını sağlamaktadır.

Blokzincirde yer almayan bir veriyi zincire aktarmak için “akıllı sözleşmeler” adı verilen teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Sözleşmede bulunan veri, Chainlink ağına dahil edilir. Zincirdeki düğümler içinden biri seçilerek, veri zincire aktarılır.

Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen ve uzmanlık alanı veri güvenliği olan Town Crier projesi, Chainlink’in sahibi olan SmartContract şirketi tarafından satın alınmıştır. Zilliqa, Neblio, IOTA gibi blok zincirler ve Google, Polkadot Coin’in yaratıcısı Web3 Vakfı gibi kuruluşlar da Chainlink projesi ile entegredir.

Chainlik (LINK) Coin, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimidir. Bir şirkete bağlı yani merkeziyetli bir eko-sistem olduğu için, tüm arz bu şirket tarafından yapılmaktadır. Toplamda 1 milyar adet Chainlik (LINK) Coin arz edilmesi planlanmıştır. Bunların 350 milyon adedi 2017’deki ICO’da satılmış, 350 milyon adedi blok zinciri yürüten düğüm operatörlerine dağıtılmış, 300 milyon adedi de ticari amaçla satılmak için, yani projeyi geliştirmek için ayrılmıştır. Şu an 408,5 milyon adet Chainlik (LINK) Coin piyasada bulunmaktadır. Yani coin henüz yarılanmamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Kripto Para Borsa Rehberi | Hangi borsalar güvenilir, nerede hesap açmalı?

Geçtiğimiz günlerde tarihinin en yüksek değerine 36,83 Amerikan Doları ile ulaşan Chainlink (LINK) Coin, 2017 Eylül ayındaki ICO’da 0,1263 Amerikan Doları değerleme ile piyasaya sürüldüğünden bu yana, bu fiyatın altına düşmemiştir. Piyasaya sürüldükten sonra ICO fiyatının altına düşmeyen nadir para birimlerinden biri olan Chainlink (LINK) Coin, 11 Milyar Dolar piyasa değeri ile en değerli kripto para birimleri sıralamasında genelde ilk on sıralarda yer almaktadır. Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 Chainlink (LINK) Coin’in değeri 28,98 Amerikan Doları’dır.

Chainlink (LINK) Coin, Paribu, Binance, BTCTurk, Bitpanda gibi kripto para borsalarında Türk Lirası karşılığı alınabilmekte, ayrıca 100’e yakın kripto para borsasında alım-satım, transfer (çekme ve yatırma) işlemleri yapılabilmektedir. Ethereum ERC-20 blokzinciri teknolojisi altyapısıyla çalıştığı için bu blok zincir yapısını destekleyen tüm kripto para borsalarında, ayrıca çevrimiçi, masaüstü, mobil ya da donanım cüzdanlarında saklanabilir.

Chainlink (LINK) Chainlink Coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!