Son dönemin parlayan projesi Solana‘daki geliştiriciler, DeFi’de çok çeşitli hibrit akıllı sözleşme uygulamaları oluşturmak için merkeziyetsiz, yüksek kaliteli ve hızlı güncellenen referans fiyat verileri için Chainlink fiyat akışından yararlanacak.

DeFi’de en yaygın kullanılan ve zamana göre test edilmiş merkezi olmayan fiyat tahmini olan Chainlink’in fiyat akışı, şimdi Solana Devnet’te saniyeden kısa güncellemelerle canlı olarak yayınlanacak. Öte yandan Chainlink ekibi mainnet yani ana entegrasyon güncellemesini yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyor.

Solana’nın güvenliği ile Chainlink’in hızı birleşiyor

Chainlink Fiyat Akışı, Coin Metrics, Cryptocompare, NCFX, Tiingo, dxFeed ve daha birçok (hem kripto hem de geleneksel varlıkları kapsar) yıllardır saniyenin altında veri sağlayıcılarından oluşuyor ve artık bu hızları kaliteden ödün vermeden zincir üzerinde gerçekleştirebiliyor. Bu özelliklerinin Solana’nın yüksek performanslı blok zinciri ile yerel entegrasyon sayesinde güvenlik açığını da en aza indirgiyor.

Solana’nın saniyede 65.000’e kadar işlemi ve bir kuruştan daha düşük işlem başına ücreti desteklemesiyle Chainlink Fiyat Akışları’nın eklenmesi, CeFi ticaret yürütme ve risk yönetimi kalitesi ile rekabet eden DeFi uygulama geliştirmesini güçlendirmesi bekleniyor.

Halihazırda DeFi ekosisteminde on milyarlarca doları güvence altına alan Chainlink Price Feeds, sağlam kapsama alanı ve birden fazla merkezi yetsiz katmanla küresel piyasayı temsil eden fiyatlar oluşturmak için çok sayıda premium veri kaynağından ve kurumsal düzeyde karşılaştırma sağlayıcısından veri sağlayan profesyonel düğümlerden oluşan bir ağdan yararlanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!