Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, son dönemde büyük bir yatırımcı akınına uğrayan kripto para Bitcoin için global anlamda bir regülasyon gerektiğini, dijital para biriminin bazı durumlarda kara para aklama faaliyetlerinde kullanıldığını ifade etti ve 5 yıl içerisinde dijital euro’ya geçişin mümkün olacağını da sözlerine ekledi.

Kurumsal yatırımcıların dikkatini çeken, Blackrock, Microstrategy, Square ve Grayscale gibi büyük şirketlerin bir kısım nakit varlıklarını Bitcoin’e çevirmeleri ve bundan büyük kâr elde etmeleri gözleri yeniden Bitcoin’e çevirmişti. Ağustos ayından beri yükselişe geçen lider kripto para Bitcoin için dünya ekonomisinin en yetkili isimlerinden olan Fransa’da yıllarca Dış Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı görevlerini yürüten daha sonra IMF Başkanı olarak 8 yıl bu koltuğa hakim olan şimdilerde ise Avrupa Birliği Merkez Bankası başkanlığı yapan Christine Lagarde, dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Lagarde: Bitcoin regüle edilmeli

65 yaşındaki tecrübeli ekonomi insanı Lagarde, Aralık ayından bu yana inanılmaz bir yükselişe imza atan Bitcoin hakkında “Bitcoin yüksek riskli spekülatif bir varlık, bazı komik ve yasa dışı işlerde kullanılıyor. Ayrıca bazı kınanması gereken faaliyetleri de kolaylaştırıyor ve kara para aklama faaliyetlerinde de işlem görüyor.” dedi ve “Bir regülasyon olması gerekiyor. Bu (regülasyon) da küresel seviyede kabul edilen ve uygulanan bir uygulama olmalı diğer türlü bir tarafta oluşan açık kullanılacaktır” dedi.

Koronavirüs nedeniyle hükümetlerin aşırı para basma faaliyeti ve yatırımcıların enflasyona karşı kendilerini korumaya alabilecek yatırım araçlarına yönelmesi sonucunda Bitcoin’de aşırı bir artış yaşandı.

Geçtiğimiz yıl mart ayında 3 bin 850 dolarla yılın en düşük seviyesini gören Bitcoin, o tarihten bu yana yüzde 900’lük artış göstermiş oldu. Yılbaşından bu yana artış ise yüzde 30’u geçti. Geçen hafta 42 bin doların sınırına dayanan ancak sert bir düşüşle 32 bin dolar civarlarına gerileyen en büyük kripto para, bu haberin yazıldığı sırada, 34 bin 710 dolardan işlem görüyor.

İlginizi Çekebilir:  Forbes kurucusundan Bitcoin sözleri: Politik bir himaye şart

Lagarde’a göre Dijital Euro 5 yıl içerisinde hazır olacak

“Banknotlar varlığını sürdürecek” diyen Christine Lagarde, 5 yıl içinde dijital paraya kavuşacaklarını ifade etti ve “Elbette ‘Dijital Euro’muz olacak ancak bunun ne zaman olacağını ise söylemek zor” şeklinde konuştu.

Lagarde, 2020’nin Aralık ayında yaptığı bir konuşmada, Dijital Euro’nın çıkarılması konusunda hazırlıklarda, Çin’in, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki çalışmaların da ilerisinde olduğunu söylemişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.