Şu anda Rusya’da ikamet eden CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden’ın NFT’si 5.5 milyon dolar yani 2.224.00 ETH’a Foundation adlı NFT plâtformunda satıldı.

“Stay Free” adını verdiği belgelerin arkasında kendi yüzünün olduğu bir portrenin dijitalleştirilmesi yani NFT haline çevrildi. Esere yakından bakılınca ABD’deki Vatanseverlik Yasası’nın Amerikalıların telefon kayıtlarının Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından toplu olarak ulaşılmasına ve izlenmesine izin vermediğine dair bir ABD Temyiz Mahkemesi kararının sayfalarından oluştuğunu görülüyor.

Edward Snowden’ın ‘Stay Free’ adlı NFT’si.

Elde edilen gelir vakfa gidecek

Snowden Twitter’dan paylaştığı tweette gelirin, 2012’de kurulan ve açık kaynak iletişim ve şifreleme araçları geliştiren ve basın özgürlüğünü takip eden, kar amacı gütmeyen Basının Özgürlüğü Vakfı’na gidecek. Vakfın başkanı olarak Snowden, gazeteci Glenn Greenwald John Cusack ve Pentagon Belgelerini New York Times’a taşımasıyla tanınan Vietnam dönemi muhabiri Daniel Ellsberg ile birlikte kurulda görev yapıyor.

Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Snowden, gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmış ve büyük yankı uyandırmıştı. ABD’li bilgisayar uzmanı hayatına, geçiçi olarak sığınma hakkı talep ettiği Rusya’da devam ediyor.

NFT Nedir? Detaylı NFT rehberi

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!